Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/01/Kosciuszko-jakub.jpg Kościuszko Jakub, gitarzysta. Fot. mat. prasowe artysty

Rytm – to jest to! Koncert karnawałowy i tańce świata w Słupsku

Jakub Kościuszko. fot. mat. prasowe artysty

Tańce rumuńskie, węgierskie czy hiszpańskie rytmy? Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. W taneczną podróż zabierze słuchaczy Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku pod batutą Szymona Morusa oraz utytułowany gitarzysta młodego pokolenia – Jakub Kościuszko.

Trzeci karnawałowy koncert odbędzie się 28 stycznia 2022 r.

Tańce świata

Wyjątkowy koncert pozwoli docenić kunszt oraz talent najwybitniejszych kompozytorów muzyki symfonicznej. Podczas muzycznego spotkania będzie można usłyszeć najbardziej charakterystyczne tańce świata, a więc muzykę. Zabrzmią m.in. „Tańce rumuńskie” Beli Bartoka, „Taniec węgierski” Johannesa Brahmsa czy słynny „Mazur” z „Halki” Stanisława Moniuszki. Nie zabraknie również hiszpańskiego temperamentu, a to za sprawą Joaquina Rodrigo i jego słynnej „Fantazji dla szlachcica” na gitarę i orkiestrę. Całości dopełni pełna wigoru i optymizmu, misternie utkana suita na orkiestrę „Appalachian Spring” Aarona Coplanda.

Jakub Kościuszko

W 2009 r. ukończył z wynikiem celującym Akademię Muzyczną we Wrocławiu oraz Królewskie Konserwatorium w Hadze. W roku 2010 otrzymał dyplom z wyróżnieniem oraz stypendium od maestro Oscara Ghiglii podczas kursu Accademii Chigiana w Sienie. Uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych we wrocławskiej Akademii w 2016 r. Regularnie udziela lekcji w ramach międzynarodowych kursów muzycznych i lekcji mistrzowskich. Oprócz działalności koncertowej i pedagogicznej, Jakub Kościuszko od 2010 r. zajmuje się prowadzeniem firmy small GREAT music, specjalizującej się działalności wydawniczej oraz inteligentnych rozwiązaniach dla kultury. Od 2019 roku jest twórcą i dyrektorem festiwalu Baltic Guitar Days w Szczecinie.

Koncertował w większości krajów europejskich, w Stanach Zjednoczonych i Japonii, Brał udział w największych międzynarodowych festiwalach gitarowych. Wykonywał koncerty z orkiestrami AUKSO, Filharmonii Szczecińskiej, Bałtyckiej, Świętokrzyskiej, Zielonogórskiej, Łomżyńskiej, Jeleniogórskiej, Wołyńskiej oraz Radomską Orkiestrą Kameralną.

W repertuarze młodego artysty ważne miejsce zajmują nie tylko dzieła z kanonu literatury gitarowej, ale też nowa muzyka. Utwory dedykowane gitarzyście napisali tacy kompozytorzy, jak Piotr Klimek, Marek Pasieczny, Gerard Drozd czy Dawid Pajdzik. W 2010 r. ukazała się płyta „Here Comes The Silent Dusk. Music of Marek Pasieczny”. W 2012 r. pojawił się album „Guitar Recital” z dziełami J.S. Bacha, Tansmana, Piazzolli, Jarretta i Metheny`ego. Ostatni album solo „Guitar sounds jazzy” zawiera utwory inspirowane jazzem i muzyką świata. Gitarzysta pracuje nad czwartą płytą solową, poświęconą barokowej muzyce J.S. Bacha, G.Ph. Telemanna i D. Scarlattiego. W tym roku ukaże się jego płyta ze światowymi premierami dzieł brytyjskiego kompozytora i gitarzysty Harveya Hope`a.

Szymon Morus

Dyrygent młodego pokolenia. Nie obawia się prowadzić nawet najtrudniejszych dzieł. Doskonale odnajduje się w każdym rodzaju muzyki. Założyciel i dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress, z którą od 2009 r. regularnie koncertuje. Zespół specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej; ma na swoim koncie 8 płyt CD. Szymon Morus propaguje zainteresowanie muzyką najnowszą poprzez liczne prawykonania, współpracując z polskimi kompozytorami młodego pokolenia. Realizuje również innowacyjne projekty edukacyjne dla najmłodszych odbiorców muzyki poważnej.

Na scenie Filharmonii Narodowej zadebiutował, występując podczas Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. rocznicy urodzin kompozytora w 2018 r. W marcu 2016 r. objął kierownictwo muzyczne nad premierą „Czarnej maski” Krzysztofa Pendereckiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Z Operą Bałtycką związał się na dłużej, kierując kolejnymi produkcjami: „Sąd Ostateczny” Krzysztofa Knittla, „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego.

Za swoje osiągnięcia został uhonorowany Pomorską Nagrodą Artystyczną w roku 2016. Jest prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane, którego celem jest współpraca z instytucjami kultury, zespołami i indywidualnymi artystami w celu tworzenia wspólnych przedsięwzięć, łączących muzykę z poezją, teatrem i obrazem. Studiował w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (klasa dyrygentury symfoniczno-operowej Wojciecha Rajskiego oraz klasa skrzypiec Andrzeja Kacprzaka), tam też uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dziedzinie dyrygentura. Od października 2013 r. jest związany z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki.

 

 

Tańce świata – rytm, to jest to! Trzeci karnawałowy koncert w Słupsku

  • 28 stycznia 2022 r., piątek, godz. 19
  • Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara, sala koncertowa
  • ul. Jana Pawła II 3
  • Słupsk
  • bilety po 40 zł, 35 zł i 30 zł

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.