Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/336621247_218929264117162_1867529694585827815_n.jpg Różowe skrzyneczki pojawią się w wielu szpitalach, instytucjach kultury czy szkołach

Różowe skrzyneczki pojawią się w wielu szpitalach, instytucjach kultury czy szkołach

Pomorska Biblioteka Pedagogiczna im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej. Fot. Natalia Jakimiuk
18.04.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
18.04.2023

W ramach walki z wykluczeniem menstruacyjnym toalety damskie w wielu pomorskich instytucjach samorządowych zostaną wyposażone w różowe skrzyneczki z bezpłatnymi środkami higieny osobistej o wartości ok. 120 zł za jedną. Znajdą się w nich m.in: tampony, podpaski i chusteczki do higieny intymnej.

To wspólna akcja Unicefu Polska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Fundacji Gdańskiej.

Gdzie będą dostępne?

Różowe skrzyneczki będą na wyposażeniu szpitali (np.: Szpitale Pomorskie, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku), instytucji kultury (m.in.: Gdański Teatr Szekspirowski, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Opera Bałtycka) oraz szkół i ośrodków szkolno-wychowawczych (Pomorska Medyczna Szkoła Policealna w Gdańsku, Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Starogardzie Gdańskim, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Kwidzynie). Skrzyneczki dotarły już do kilku instytucji, w pozostałych będą zawieszone na ścianach w damskich toaletach w najbliższym czasie. W sumie znajdą się w 22 jednostkach samorządu województwa pomorskiego. W skrzyneczkach będą się znajdowały m.in.: podpaski, tampony i chusteczki do higieny intymnej. Instytucje, które biorą udział w akcji, będą dbać o uzupełnienie środków higieny we własnym zakresie.

Pomorska Medyczna Szkoła Policealna w Gdańsku. Fot. Krzysztof Tomczewski

Skąd ten pomysł?

To odpowiedź na walkę z tzw. wykluczeniem menstruacyjnym. Według danych problem braku dostępu do środków higienicznych dotyczy prawie pół miliona Polek. Kobiet i dziewczyn nie stać na zakup tamponów, podpasek czy kubeczków menstruacyjnych. Pandemia i inflacja jeszcze pogłębiła ten problem. Nawet 20 proc. miesiączkujących pań zamiast wydawać na środki higieniczne przeznacza te pieniądze np. na zakup żywności. Z tego powodu 21 proc. uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych, a 10 proc. w ogóle nie wychodzi z domu. Warto dodać, że 42 proc. rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, a 43 proc. nastolatek unika poruszania tematu okresu z ojcem. Różowa skrzyneczka działa na zasadzie: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.