W podpisaniu umowy na zakup tego sprzętu wzięli udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska i przedstawiciele firmy Synektik.

Pierwszy na Pomorzu, drugi na własność

Nowoczesny robot da Vinci jest drugim tego typu urządzeniem w województwie pomorskim, które szpitale marszałkowskie mają na własność. Pierwsze kupiły Szpitale Pomorskie, ale spółka Copernicus już od maja 2022 r. go dzierżawiła. Od 2021 r. wykonywane były zabiegi komercyjne, a od 27 maja tego roku są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Wykonywaliśmy 18 zabiegów prostatektomii radykalnej w asyście robota finansowanych przez NFZ – informowała rzecznik Copernicusa Katarzyna Brożek. – Wkrótce planujemy wykonywać też operacje ginekologiczne – dodała Brożek.

Da Vinci wraz z zestawem niezbędnych narzędzi jednorazowych kosztował prawie 10,4 mln zł, w tym 4 mln przekazał samorząd województwa pomorskiego, pozostałą kwotę wyłożyła spółka Copernicus.

–  Samorząd województwa pomorskiego po raz kolejny dofinansowuje zakup wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – To bardzo ważne, żeby pacjenci mieli dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. W Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku od ponad roku robot da Vinci służył pacjentom z Pomorza chorym na raka prostaty. Dzięki temu szybciej wracają do zdrowia i pełnej aktywności – podkreślał marszałek Struk.

Większy komfort podczas hospitalizacji, szybszy powrót do zdrowia

Zabiegi przy użyciu robota da Vinci to najnowocześniejsza i małoinwazyjna metoda operacyjna. W szpitalu na Zaspie wykonywana jest prostatektomia radykalna. To zabieg urologiczny, który jest bardziej precyzyjny i mniej inwazyjny niż otwarta lub laparoskopowa operacja chirurgiczna. Robot wspomaga pracę operatora i umożliwia wielokrotne optyczne powiększenie operacyjnego pola. Dzięki zestawowi zdalnie sterowanych manipulatorów i narzędzi chirurgicznych zapewniony jest nieograniczony dostęp i wyjątkowa precyzja ruchów podczas operacji.

– Zabieg polega na wykonaniu pięciu otworów wielkości od 0,5 do 2 cm na skórze brzucha, przez które wprowadzane są do ciała pacjenta ramiona robota – mówił kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku dr n. med. Arkadiusz Mikszewicz.

Po radykalnej prostatektomii poprawia się komfort życia pacjenta, a czas rekonwalescencji jest krótszy. Pacjent jest wypisywany do domu bez cewnika. Krótszy okres gojenia i rekonwalescencji oznacza szybszy powrót do pełnej aktywności, także tej zawodowej, co zapobiega wykluczeniu społecznemu.

– Dzięki zakupowi robota zwiększy się liczba usług zdrowotnych, poprawią warunki leczenia oraz hospitalizacji, a dzięki zastosowaniu najnowszych technik oraz poprawie dostępności do nich zwiększy liczba wyleczonych Pomorzan – podkreślał prezes spółki Copernicus Dariusz Kostrzewa.

Jaki jest robot?

Robot składa się z konsoli chirurgicznej i umieszczonej na platformie części roboczej. Wykonujący zabieg chirurg korzysta z konsoli, która jest wyposażona w układ optyczny pozwalający na oglądanie trójwymiarowego obrazu w jakości HD i wielokrotnym powiększeniu. Konsola ma też manetki służące do sterowania i manipulowania narzędziami wewnątrz ciała pacjenta, a także pedały i przyciski do uruchomiania ssania i koagulacji. Robot jest w pełni sterowany przez operatora i obsługiwany przez asystę.

Urologia na Zaspie

Oddział urologiczny Szpitala św. Wojciecha specjalizuje się w leczeniu nowotworów: prostaty, pęcherza moczowego, nerki oraz wad wrodzonych nerek i moczowodów. Na oddziale leczeni są też pacjenci z kamicą moczową, łagodnym przerostem prostaty, zwężeniem cewki moczowej. Ponadto, na Zaspie wykonuje się operacje w obrębie moszny, prącia, laparoskopowe operacje żylaków powrózka nasiennego i biopsje gruczołu krokowego.