Szpitale Pomorskie kupiły supernowoczesny robot chirurgiczny do operowania pacjentów ze schorzeniami urologicznymi, chirurgicznymi, ginekologicznymi oraz otorynolaryngologicznymi. Na razie będą wykonywane zabiegi urologiczne, choć szpital planuje powiększyć ten zakres. Dzięki operacjom przy użyciu robota pacjenci szybciej wrócą do pełnej aktywności.
Uroczyste otwarcie Centrum Robotycznego na terenie Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni wraz z oficjalną prezentacją robota da Vinci odbyło się 1 września, a pierwsza operacja z jego wykorzystaniem planowana jest na 3 września. W wydarzeniu wzięli udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.
Drugi na Pomorzu, pierwszy na własność
Ultranowoczesny robot da Vinci jest drugim tego typu urządzeniem w województwie pomorskim (pierwsze od 2021 r. dzierżawi Szpital św. Wojciecha w Gdańsku), ale pierwszym będącym własnością podmiotu leczniczego. Da Vinci wraz z niezbędnym wyposażeniem oraz dostosowaniem pomieszczeń kosztował prawie 8,5 mln zł, w tym 4 mln zł przekazał samorząd województwa pomorskiego, pozostałą kwotę wyłożyła spółka Szpitale Pomorskie.
– W trosce o zdrowie i życie mieszkańców naszego regionu samorząd województwa pomorskiego po raz kolejny dofinansował zakup sprzętu medycznego – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Robot da Vinci to urządzenie supernowoczesne, które jest wykorzystywane w wielu krajach do zabiegów z różnych dziedzin, w tym u pacjentów z nowotworami – podkreślał marszałek Struk.
Dzięki temu zakupowi Szpital Morskim im. PCK w Gdyni dołączy do najnowocześniejszych ośrodków leczenia nowotworów na świecie. W Polsce będzie 19. miejscem, w którym wykonywane są zabiegi chirurgii małoinwazyjnej z systemem da Vinci. W 69 krajach świata do operacji wykorzystuje się prawie 7 tys. systemów chirurgicznych da Vinci. Na świecie wykonano już ponad 10 mln zabiegów z udziałem robota i ok. 55 tys. chirurgów zostało przeszkolonych do pracy z da Vinci.
Pacjent szybciej odzyskuje sprawność
Zabiegi przy użyciu robota da Vinci to najnowocześniejsza i małoinwazyjna metoda operacyjna. Daje to chorym większy komfort podczas hospitalizacji. Co ważne, cały proces powrotu do zdrowia się skraca.
– Pierwszy zabieg planujemy wykonać 3 września – informuje rzecznik Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz.
Chirurg ma wielokrotnie powiększone pole operacyjne i większą precyzję ruchów. Narzędzia są wprowadzane przez 8 mm otwory zamiast tradycyjnie przez powłoki ciała. W efekcie pacjent traci mniej krwi, rany goją się szybciej, a okres rekonwalescencji się skraca. Przy użyciu tego typu robota mogą być wykonywane zabiegi urologiczne, ginekologiczne, otorynolaryngologiczne oraz chirurgii kolorektalnej (jelito grube – przyp. red.). Na początku w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni będą wykonywane zabiegi urologiczne przez specjalistów ze szpitali w Gdyni i Wejherowie. Chodzi m.in. o radykalne wycięcie gruczołu krokowego z powodu nowotworu, a docelowo radykalne wycięcie pęcherza moczowego z powodu nowotworu, wyłuszczenie guza nerki (tzw. operacja nerkooszczędzająca) oraz operacje rekonstrukcyjne i naprawcze w ramach urologii.
– Powstanie Centrum Robotycznego w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni to przede wszystkim nowa jakość, szansa na wzrost liczby wykonywanych zabiegów, poprawa warunków leczenia oraz hospitalizacji pacjentów – zaznacza dr n. med. wiceprezes Szpitali Pomorskich Dariusz Nałęcz. – Dodatkowo zwiększenie liczby procedur specjalistycznych realizowanych przez nasz szpital pozwoli uniknąć migracji pacjentów do innych ośrodków w Polsce. Zakup robota chirurgicznego to także lepsze wykorzystanie wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej, dalszy jej rozwój i specjalistyczne kształcenie oraz maksymalne wykorzystanie infrastruktury diagnostycznej i operacyjnej, co obniży koszty leczenia i liczbę powikłań – dodaje wiceprezes Dariusz Nałęcz.
Jak wygląda robot?
Robot składa się z konsoli chirurgicznej i umieszczonej na platformie części roboczej. Wykonujący zabieg chirurg korzysta z konsoli, która jest wyposażona w układ optyczny pozwalający na oglądanie trójwymiarowego obrazu w jakości HD i wielokrotnym powiększeniu. Konsola ma też manetki służące do sterowania i manipulowania narzędziami wewnątrz ciała pacjenta, a także pedały i przyciski do uruchomiania ssania i koagulacji. Robot jest w pełni sterowany przez operatora i obsługiwany przez asystę.