Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/8fa206f3-e10d-4fcd-9b4c-97683e56b449.jpg Aż 134 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Pomorzu. Dwa powiaty mają więcej obostrzeń

Aż 134 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Pomorzu. Dwa powiaty mają więcej obostrzeń

Fot. Pixabay.com
17.09.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
17.09.2020

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku 17 września poinformowała, że ostatniej doby odnotowano 134 zakażenia wirusem SARS CoV-2. Najwięcej przypadków wykryto w powiatach kartuskim (49) i bytowskim (36). Są tam duże ogniska szpitalne i opiekuńcze.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 837 zakażeniach, z czego najwięcej w województwach mazowieckim (168), pomorskim (134) i małopolskim (124). Koronawirusa zdiagnozowano we wszystkich 16 województwach. Zmarło też 16 osób, większość z chorobami współistniejącymi. Od początku pandemii liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 76 571, a zmarłych 2 253. Ponadto, dwa pomorskie powiaty trafiły do dwóch zagrożonych stref.

Gdzie najwięcej zakażeń?

Pomorski sanepid podał, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u: 49 osób z powiatu kartuskiego, 36 bytowskiego i 14 z Gdańska. Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak na Twitterze informuje też o nowych zakażeniach zdiagnozowanych u 8 osób z powiatu kościerskiego, 8 z wejherowskiego i 5 z Gdyni.  Zakażenia stwierdzono u 3 osób z powiatu chojnickiego, 3 ze Słupka, 3 z powiatu słupskiego, 3 z puckiego, 1 z starogardzkiego i 1 z Sopotu. Warto podkreślić, że 32 osoby były objęte kwarantanną, a 1 pod nadzorem epidemiologicznym.
Liczba potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w województwie pomorskim wynosi 3355, a zmarło 52 chorych. Jak czytamy na stronie WSSE aktywnych jest przypadków 1135, z czego 74 chorych jest hospitalizowanych. Wyzdrowiało 2168 osób.

Ogniska w szpitalach, szkołach i zakładach pracy

To już drugi miesiąc kiedy na Pomorzu rośnie liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Są też nowe ogniska. Poprzedni rekord w naszym województwie padł 25 sierpnia. Wtedy potwierdzono 93 zakażenia i wyprzedziły nasz region Małopolska i Mazowsze.
Głównymi źródłami zakażenia są rozwijające i zidentyfikowane ogniska. Większość spośród prawie 30 aktywnych ognisk dotyczyła szpitali, zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pracy, szkół, wesel i imprez towarzyskich. Ponadto, inspektorzy sanitarni nadzorują ogniska rodzinne, w których występują zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Dotyczą one powiatów gdańskiego, Słupska, Gdańska, Gdyni, wejherowskiego, malborskiego, sztumskiego, kościerskiego, kartuskiego, kościerskiego, tczewskiego, starogardzkiego i człuchowskiego.

Obostrzenia w dwóch powiatach

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę powiatów objętych obostrzeniami, która będzie obowiązywać od 19 września. W czerwonej strefie znalazł się powiat bytowski, a w żółtej kartuski.
Przypomnijmy, że w strefie czerwonej obowiązuje noszenie maseczek lub przyłbic w przestrzeni publicznej. W weselach i inne imprezach rodzinnych odbywających się w pomieszczeniach może uczestniczyć maksymalnie do 50 osób. Natomiast w imprezach plenerowych do 150 osób. W restauracjach i kościołach trzeba zakrywać usta i nos, obowiązuje też limit osób (maksymalnie 1 osoba na 4 mkw). W kinach może być zajęte 25 proc. miejsc. W siłowniach, klubach może przebywać 1 osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe odbywają się bez publiczności. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne, targi i konferencje nie są organizowane.
Natomiast w strefie żółtej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Obowiązuje jednak 1,5-metrowy dystans społeczny. W weselach i inne imprezach rodzinnych odbywających się w pomieszczeniach może uczestniczyć maksymalnie do 100 osób. W restauracjach obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz limit osób (maksymalnie 1 osoba na 4 mkw). W kinach może być zajęte 25 proc. miejsc. W siłowniach i klubach fitness może przebywać 1 osoba na 7 mkw., a w wydarzeniach sportowych może być zajęte 25 proc. widowni. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Mogą odbywać się też targi i konferencje przy limicie osób (1 osoba na 1 mkw).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.