Program kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej rozpoczął się ponad dwa lata temu i jest częścią projektu Rehabilitacja kardiologiczna szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego. Jego koordynatorem jest spółka Copernicus PL.

O rozszerzeniu programu o pacjentów pocovidowych poinformowano na specjalnej konferencji, która odbyła się 15 października 2021 r.

COVID-19 uszkadza serce i płuca

Pandemia trwa już ponad półtora roku. W tym czasie wiele osób, które przeszły COVID-19, zmaga się ze skutkami choroby lub powikłaniami. Objawy mogą utrzymywać się kilka miesięcy. Wirus mógł uszkodzić płuca, serce i mózg, co zwiększa ryzyko długotrwałych problemów zdrowotnych.

– W ramach programu intensywnej rehabilitacji kardiologicznej dla każdego ozdrowieńca, który zostanie zakwalifikowany do programu, będzie opracowany indywidualny program rehabilitacji w oparciu o jeden z trzech modeli –  mówi rzeczniczka spółki Copernicus Katarzyna Brożek.

W zależności od wyników badań będzie przygotowanych 20 sesji fizjoterapii (o różnej intensywności ćwiczeń) oraz do 4 spotkania z psychologiem i/lub dietetykiem. Turnus potrwa dwa tygodnie, a godziny zajęć będą dostosowane do potrzeb pracujących pacjentów. Każda sesja będzie obejmować co najmniej trzy procedury dziennie. Ponadto, przewidziane są dwie sesje fizjoterapii dziennie po 45-60 minut każda. W ramach fizjoterapii prowadzone będą też zabiegi w komorze hiperbarycznej.
Według ekspertów w opiece nad pacjentem post-covidowym bardzo ważna jest rola kardiologa, by ocenił obecność powikłań kardiologicznych. Problem ten dotyka również młode i aktywne osoby, które po chorobie nie mogą dojść do pełnej sprawności.
Udział w projekcie nadal będzie całkowicie bezpłatny. By z niego skorzystać, należy zgłosić się telefonicznie bądź mailowo do opiekuna pacjenta w placówce realizującej projekt.

Na układy są rady – kto i jak może skorzystać?

Program Na układy są rady powstał, aby zmniejszyć niekorzystne skutki chorób układu krążenia oraz zapobiec incydentom kardiologicznym. Z niego mogą skorzystać mieszkańcy województwa pomorskiego aktywni zawodowo (mężczyźni od 18 do 64 r.ż. oraz kobiety od 18 do 59 r.ż.), którzy mają zdiagnozowaną chorobę układu krążenia lub przeszli incydent kardiologiczny.
Każda osoba biorąca udział w programie ma  ustalany indywidualny plan rehabilitacji prowadzony przez zespół specjalistów. W ramach kompleksowej rehabilitacji są m.in.: konsultacje kardiologa, badania diagnostyczne, warsztaty edukacyjne, sesje aktywności fizycznej, indywidualne konsultacje z psychologiem czy dietetykiem.
Programem zostanie objętych łącznie prawie 11 tys. Pomorzan, w tym 7,7 tys. osób ze zdiagnozowaną chorobą układu krążenia, 1,8 tys. po incydencie kardiologicznym oraz ponad 1,2 tys. po przebytym COVID-19.

– Do tej pory z terapii skorzystało ponad 4,7 tys. Pomorzan. Udział w programie jest bezpłatny – informuje Katarzyna Brożek.

W programie bierze udział 10 ośrodków z województwa, w tym Gdańska, Kosakowa, Gdyni, Malborka, Sztumu, Tczewa, Słupska, Starogardu Gdańskiego, Wieżycy i Lęborka.
Program będzie realizowany do 31 grudnia 2022 r., a przeznaczono na niego ponad 38 mln zł. Z tego prawie 33 mln zł pochodzą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Szczegółowe informacje o projekcie  można znaleźć na stronie Rady na układy.