Turystyka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/09/kopia-OK.jpg Regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki 2019

Regionalne święto turystyki. W tym roku odbędzie się w świecie wirtualnym

Regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki w 2019 r. Fot. Marcin Szumny
10.09.2020
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
10.09.2020

Tradycyjnie 27 września obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki. Z tej okazji od lat organizowane były regionalne obchody tego święta, stanowiące wspólne spotkanie samorządu naszego województwa z pomorską branżą turystyczną. W tym roku, wyjątkowo, wydarzenie zostanie przeniesione do mediów społecznościowych.

Spotkanie w mediach społecznościowych zaplanowano na piątek, 25 września 2020 r. na godz. 13.00.

Tegoroczne obchody będą inne

Samorząd województwa pomorskiego od lat organizuje Regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki, by wspólnie z przedstawicielami branży turystycznej podsumować miniony rok i wyróżnić najlepszych. W związku z pandemią koronawirusa tegoroczne obchody będą jednak wyglądały inaczej.

– W tym tak trudnym czasie regionalne święto turystyki zostanie przeniesione do świata wirtualnego. Pomimo braku oficjalnej gali, chcielibyśmy ten dzień przeżyć wspólnie z pomorską branżą turystyczną, stąd nasza propozycja krótkiego spotkania w mediach społecznościowych – mówi Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Wzorem lat ubiegłych teraz także przyznane zostaną wyróżnienia i nagrody marszałka województwa pomorskiego, w tym nagroda Gryfa Pomorskiego za zasługi dla rozwoju turystyki za rok 2019. Jednak oficjalne ich wręczenie laureatom nastąpi podczas Regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki we wrześniu 2021 r.

Współpraca i pomoc dla branży

Turystyka jest ważna dla gospodarki województwa pomorskiego. Dziś jednak branża turystyczna znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Z badań przeprowadzonych przez Pomorską Regionalna Organizację Turystyczną i Gdańską Organizację Turystyczną wynika, że z powodu kryzysu związanego z epidemią koronawirusa w naszym regionie aż 92 proc. firm odnotowało znaczący spadek dochodów.

– Obecnie kluczowa jest współpraca i pomoc, aby zmienne warunki gospodarcze jeszcze bardziej nie dotknęły branży turystycznej. Stąd też starania naszego samorządu, by ją utrzymać i rozwijać – zaznacza marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Marszałek zaapelował więc do posłów i senatorów z Pomorza o pilne podjęcie działań pomocowych. Przedstawił także propozycje, których wdrożenie umożliwi przetrwanie przedsiębiorcom.

*  *  *

Światowy Dzień Turystyki został ustanowiony w 1979 r. decyzją wyspecjalizowanej organizacji ONZ – Światowej Organizacja Turystyki (United Nations World Tourism Organization, UNWTO). Obchodzony jest na całym świecie corocznie 27 września.

Inicjatywa ma na celu pokazanie, jaką rolę pełni turystyka w społeczności międzynarodowej oraz jaki ma wpływ na wartości społeczne, kulturowe, polityczne czy ekonomiczne na całym świecie. Jest to również okazja do podsumowania roku działań w turystyce, wymiany doświadczeń i poglądów. Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do podsumowania roku działań w turystyce, wymiany doświadczeń i poglądów, jak również spotkań w gronie przyjaciół z branży.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.