RAZEM DLA ZDROWIA

RAZEM DLA ZDROWIA

Tytuł projektu: „Razem dla zdrowia”

Celem projektu jest wyeliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy i dostosowanie stanowisk pracy do potrzeb pracodawcy – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz jego pracowników. Projekt realizowany jest na rzecz pracowników UMWP w Gdańsku.

Zadania i działania:

  • Profilaktyka zdrowia fizycznego: dla wszystkich pracowników (zakwalifikowanych do udziału w projekcie) odbędą się wykłady dotyczące właściwych postaw w pracy, ergonomii stanowiska pracy. Wykłady będą uwzględniały zarówno postawy w pracy biurowej, jak też w pracy fizycznej.
  • Wyposażanie stanowisk pracy w meble, sprzęty wspierające prawidłowe postawy pracowników (biurowe, np. regulowane biurka, myszka wertykalna, fizyczne np.: pasy i wózki do ciężkich mebli).
  • Profilaktyka zdrowia psychicznego: dla wszystkich pracowników (zakwalifikowanych do udziału w projekcie) zaplanowano wykłady z zakresu zdrowia psychicznego, dodatkowo dla pracowników biurowych przewidziano również warsztaty grupowe z zakresu radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym.
  • Zaplanowano zindywidualizowane działania w postaci spotkań z psychologiem, psychiatrą oraz coach’em, który będzie pomagał w realizacji celów zawodowych w środowisku o dużym poziomie stresu.

Grupa docelowa:

Projekt jest kierowany do pracodawcy – UMWP i jego pracowników: 430 osób (Kobiety 350/ Mężczyźni 80), w tym 423 osoby to pracownicy biurowi, a 17 osób to pracownicy fizyczni. Analiza kart ryzyka na stanowisku pracy pokazuje, że ok. 24% stanowisk ma podwyższone ryzyko utraty zdrowia. Zdiagnozowane potrzeby pracowników biurowych i fizycznych wskazują na problemy:

a) związane ze zdrowiem fizycznym:

– męcząca/wymuszona pozycja ciała, powtarzalne ruchy dłoni,

– wysiłek fizyczny – przemieszczanie ciężkich ładunków,

– czynniki wymagające dużej koncentracji wzroku,

– niewiedza pracowników na temat prawidłowych postaw,

b) związane ze zdrowiem psychicznym:

– stres, napięcie, presja czasu,

– niewiedza na temat radzenia sobie ze stresem w pracy i wypaleniem zawodowym.

Konsekwencją tego są problemy zdrowotne będące pochodną powyższych, co powoduje zwiększenie liczby zwolnień lekarskich.

Rezultaty:

Liczba osób objętych wsparciem w obszarze zdrowia wyniesie 430, podobnie jak liczba osób pracujących, które otrzymały wsparcie w programie. Są to rezultaty, które pokazują skuteczność udzielonego wsparcia, ponieważ 430 osób dzięki niemu podejmie pracę lub będzie kontynuowało zatrudnienie.

Wartość projektu: 1 978 123,20 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 1 681 404,72 zł

Okres realizacji: 01.01.2025 – 30.04.2027