Wielojęzyczne orkiestry dęte, czyli Rebel Babel Ensemble i jeden z ich twórców, czyli L.U.C. wystąpią w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w sobotę, 4 marca 2017 r.
Rebel Babel podróżuje po Europie z serią koncertów, performensów i fleszmobów, które poprzez muzykę mają nieść pozytywne wibracje do społeczeństwa, unowocześniać tradycje oraz docierać do sfer wykluczonych z uczestnictwa w kulturze.
Transkulturowa orkiestra dęta
Rebel Babel Ensemble to międzynarodowa, transkulturowa i wielojęzyczna orkiestra dęta – wkrótce być może największy zespół świata. Założona w 2015 r. przez Johna Feat. (Jana Eleńskiego) i współprowadzona przez L.U.C. jest platformą spotkań muzyków, tekściarzy i kompozytorów z różnych regionów Europy. Celem projektu jest kreowanie dialogu, łączenie kultur i stylistyk, zawodowców i amatorów, przaśności i futuryzmu. Poszukuje indywidualności brzmieniowych i werbalnych Europy. Swoje liczne akty muzyczne wykonuje w najróżniejszych przestrzeniach i konfiguracjach.
Raper, beatbokser i performer
L.U.C., a właściwie Łukasz Rostkowski to związany z Wrocławiem raper, beatbokser i producent muzyczny, a także reżyser teledysków. Założyciel, frontman i współproducent projektu muzycznego Kanał Audytywny, członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Autor wielu konceptualnych albumów i projektów. Za nowatorskie łączenie dziedzin i gatunków otrzymał w 2010 r. Paszport „Polityki”. Współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Rahimem, Fokusem, Leszkiem Możdżerem, Marią Peszek, Urszulą Dudziak, Andrzejem Smolikiem, Motion Trio, a także w ramach promowanej idei „Podaj Dalej” z wieloma młodymi producentami, którym pomagał zadebiutować – Ńemy, Pmx. Jest jednym z najlepszych polskich raperów według magazynu „Machina”.
John Feat. (Jan Eleński) – urodzony w 1984 r. w Ronne duński kompozytor i performer polskiego pochodzenia. Absolwent muzycznego Conservatorium van Amsterdam na instrumentach perkusyjnych. Dorastał we Wrocławiu, następnie w latach 1992-2009 mieszkał m.in. w Portugalii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Koncertował na ulicach wielu miast starego kontynentu wykonując m.in. serię awangardowych featuringów i performensów, w których jako instrumentalista podłączał się z talerzami marszowymi do orkiestr i ulicznych zespołów. Od 2012 r. prowadzi także z grupami ornitologicznymi serię prospołecznych instalacji terapeutycznych udźwiękawiając zimą milczące parki północnych miast Europy śpiewem egzotycznych ptaków. W 2013 r. rozpoczął współpracę z toruńskim Instytutem B61 i pod pseudonimem USB przeprowadził na Litwie, Łotwie i Estonii serię performensów na temat czasu i przestrzeni pt „Everything is just a memory flash” tworząc z elementów miasta sticki Macro USB.
Ze względu na dziadka będącego kapelmistrzem w galicyjskiej orkiestrze dętej, od najmłodszych lat eksplorował i fascynował się spuścizną i brzmieniem ochotniczych orkiestr. Chcąc przywrócić im dawny blask i kultywować ich bogatą tradycję od 2013r. pisze dla nich i wykonuje z nimi współczesną muzykę z pogranicza popu funku i hip-hopu. (m.in. koncerty z Lizbońską orkiestrą Bombeiros i Original Bandalheira).
Stały skład Rebel Babel Ensemble:
- L.U.C
- Radek Bednarz – bas
- Marcin Rak – perkusja
- Core squad – 4 osobowa sekcja dęta
- lokalna orkiestra dęta
Koncert L.U.C. i Rebel Babel
- 4 marca 2017 r., sobota, godz. 20.00
- Gdzie: Gdański Teatr Szekspirowski
- ul. Bogusławskiego 1
- Gdańsk
Zobacz: Gdański Teatr Szekspirowski