Nagrody 21 laureatom wręczyła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Baranowska. Wśród nich dziewięć otrzymało wyróżnianie w kategorii zwyczajny-niezwyczajny senior / zwyczajna-niezwyczajna seniorka. Tyle samo zdobyło nagrody jako przyjaciel i przyjaciółka seniorów. Uhonorowano też trzy osoby w kategorii pracodawca przyjazny seniorom. Wszyscy laureaci byli ogromnie szczęśliwi i wdzięczni za docenienie ich trudu i zaangażowania.
Wydarzenie odbyło się 10 września 2024 r.
Które seniorki i seniorzy są nadzwyczajni?
Zwyczajny – niezwyczajny senior / zwyczajna – niezwyczajna seniorka to osoba w wieku 60 i więcej lat, która podejmuje poza strukturami organizacji/instytucji działania na rzecz społeczności lokalnej. Podczas oceny kandydatów zwracano uwagę na spełnienie wymogów formalnych oraz merytorycznych, w tym opis działań kandydata na rzecz społeczności lokalnej i aktywność kandydata wykonywaną w ramach wolontariatu.
W tej kategorii doceniono dziewięć osób. Są to:
- Barbara Badowska-Średniawa z Gdańska,
- Danuta Janczak z powiatu gdańskiego,
- Antoni Rzepka z powiatu kartuskiego,
- Zofia Bałachowska z powiatu kościerskiego,
- Janina Małgorzata Radwańska z powiatu malborskiego,
- Józef Roszman z powiatu puckiego,
- Jacek Wojciech Gibała z Sopotu,
- Renata Słomińska z powiatu starogardzkiego,
- Danuta Abrewczyńska z powiatu sztumskiego.
– Cieszę się, że mogę Państwa gościć w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Baranowska. – Konkurs Pomorskie dla Seniorów jest szczególnie ważny, tym bardziej, że nasze społeczeństwo się starzeje. Niemniej jednak granica bycia seniorem coraz bardziej przesuwa. Wiele osób starszych jest bardzo aktywnych, chętnie np. uczy się języków, bierze udział w warsztatach czy pomaga innym – dodała Agnieszka Baranowska.
Kto został przyjaciółką/przyjacielem seniorów?
Przyjaciel / przyjaciółka seniorów to mieszkańcy (bez względu na wiek) województwa pomorskiego lub organizacje pozarządowe, które wyróżniają się w szczególny sposób w działaniach na rzecz osób starszych, w tym inicjujących współpracę międzypokoleniową.
Nagrody w tej kategorii zdobyło dziewięciu laureatów. Są to:
- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno z powiatu człuchowskiego,
- Rychlik Jolanta Fundacja Świat Wrażliwy z Gdańska,
- Spółdzielnia Socjalna Bezpieczni Podopieczni z powiatu kartuskiego,
- Kółko Rolnicze – Koło Gospodyń Wiejskich w Wysinie z powiatu kościerskiego,
- Anetta Ciok z powiatu malborskiego,
- Wiesław Oberzig z powiatu puckiego,
- Małgorzata Żebrowska ze Słupska,
- Spółdzielnia Socjalna Kooperacja z Sopotu,
- Janusz Stankowiak z powiatu starogardzkiego,
Którzy pracodawcy są przyjaźni seniorom?
Pracodawca przyjazny seniorom to organizacja, która zatrudnia i prowadzi działania wspierające aktywność zawodową osób powyżej 50 r. ż. oraz promuje współpracę międzypokoleniową.
W tej kategorii nagrodzono trzy instytucje:
- Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji w kategorii pracodawca przyjazny seniorom z Gdańska,
- 22. Baza Lotnictwa Taktycznego w kategorii pracodawca przyjazny seniorom z powiatu malborskiego,
- Zakład Produkcyjno-Handlowo Usługowy Polmet Henryk Kinder w kategorii pracodawca przyjazny seniorom z powiatu starogardzkiego.
Konkurs honoruje najlepszych
Konkurs Pomorskie dla Seniorów ma na celu wyróżnienie seniora, przyjaciela seniora i pracodawcy. Nagrodę otrzymali seniorzy, osoby działające na rzecz seniorów oraz pracodawcy i organizacje pozarządowe przyczyniające się poprzez aktywność do wspierania polityki senioralnej w naszym regionie. W VII edycji konkursu o nagrodę marszałka województwa pomorskiego nabór zgłoszeń do konkursu trwał od 22 marca do 25 kwietnia 2024 r. Zgłoszono 64 kandydatury zakwalifikowane do oceny merytorycznej: 29 w kategorii zwyczajny-niezwyczajny senior / zwyczajna-niezwyczajna seniorka, 7 w kategorii pracodawca przyjazny seniorom oraz 28 w kategorii przyjaciel / przyjaciółka seniorów. Kapituła konkursu wybrała 41 laureatów. Nagrody są wręczane etapami.