Pudełka ufundował samorząd województwa pomorskiego. Kupiono ich pięć tysięcy.

Jak zdobyć?

Pudełka życia będą rozdawane m.in. przez ratowników medycznych podczas interwencji pogotowia, na zajęciach uniwersytetów trzeciego wieku w Gdańsku oraz w Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk gorąco zachęca do samodzielnego zrobienia takiego pudełka.

– Wystarczy wziąć plastikowy pojemnik np. opakowanie po płycie CD czy DVD, a nawet słoik, w którym zostanie umieszczona kartka z podstawowymi danymi – tłumaczy marszałek Struk.

Chodzi o takie informacje jak: imię i nazwisko, pesel, namiary na osobę, którą należy powiadomić wraz z numerem telefonu, choroby, alergie, przyjmowane leki, a nawet ostatni wypis ze szpitala.

– Samodzielne wykonanie pudełka życia jest bardzo proste, a jednocześnie niezwykle ważne, bo możemy uratować sobie lub naszym bliskim życie. Zachęcam dzieci i wnuki do zrobienia pudełka dla Waszych seniorów. To doskonały prezent. Moja wnuczka przygotowała takie pudełko dla mojej mamy – dodaje marszałek Struk.

Czym jest pudełko życia?

To specjalny pojemnik, który zawiera podstawowe informacje o pacjencie dotyczące stanu zdrowia, przewlekłych chorób, przebytych zabiegów, przyjmowanych leków oraz alergii, a także kontakt do bliskich.

– Pudełko ma chronić ludzkie życie poprzez ułatwienie interwencji służb medycznych w przypadku osób starszych lub samotnych, z którymi jest utrudniony kontakt (np. osoba nieprzytomna), a które zmagają się z przewlekłymi chorobami, które zagrają ich zdrowiu i życiu – tłumaczy kierownik ds. ratownictwa medycznego w Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku Adam Patałuch.

Adam Patałuch. Fot. Dorota Kulka

Zawiera ważne dane

Pudełko jest szczególnie ważne w przypadku seniorów i osób, które mieszkają same i są schorowane.

– W momencie interwencji służb medycznych w nagłych stanach zagrożenia życia ważne jest szybkie uzyskanie podstawowych informacji – wyjaśnia Adam Patałuch.

Co więcej, w przypadku utraty świadomości, informacje zawarte w pudełku życia mogą być podstawowym źródłem wiedzy o przyczynach potencjalnego stanu pacjenta. Warto dodać, że w przypadku interwencji służb ratunkowych liczy się dosłownie każda minuta.

Pomoc za cenę życia

Jak opowiada ratownik w trakcie interwencji służb medycznych, zwłaszcza, gdy pomocy potrzebuje żona, zestresowany mąż bardzo często nie pamięta, jakie żona przyjmuje leki lub na co jest uczulona. A to z kolei są istotne informacje, które mogą przyczynić się do szybszej poprawy stanu pacjenta i rozpoczęcia terapii, jak również kontynuowania procesu leczenia przez lekarza pierwszego kontaktu lub specjalistę.

Gdzie je przechowywać?

Pudełko powinno być szczelnie zamykane, plastikowe lub szklane i przechowywane w lodówce. Najlepiej na drzwiach lodówki umieścić specjalną naklejkę, gdzie jest pudełko życia.  Chodzi o to, aby było łatwe do znalezienia dla służb ratunkowych.

Coraz popularniejsze

Jak podkreślił Adam Patałuch coraz więcej pacjentów ma pudełka życia. Wynika to ze świadomości seniorów i ich bliskich, którzy starają się, jak najlepiej przygotować rodziców i dziadków na różne zagrożenia.

Wzór karty informacyjnej (PDF)

Wzór naklejki (PDF)