Studencki projekt dwukrotnie (w latach 2021/22 i 2022/23) otrzymał grant Europejskiego Korpusu Solidarności.

Na czym polega projekt?

Studenci, stażyści i rezydenci spotykają się z małymi pacjentami i stosując różne metody, uczą, że szpital może być przyjazny oraz co robić, aby być zdrowym. Przez animacje chcą odczarować wizerunek szpitala jako miejsca związanego z bólem i cierpieniem oraz pokazać, że dni spędzone na oddziale mogą dawać radość i uczyć nowych rzeczy. W programie zajęć są m.in.: komponowanie zdrowego śniadania, tworzenie ziołowego ogrodu w doniczce czy warsztaty sushi. W pierwszej edycji powstał kalendarz, w którym w rolę modeli wcielili się pacjenci. Studenci mówią też o ekologii, kulturze, sztuce, rękodziele i historii. Częścią wspólną warsztatów jest nauka zgodnie z zasadą: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi wziąć udział, a zrozumiem”. Łącznie realizowane są 24 comiesięcznie spotkania. W każdym uczestniczy ok. 20 dzieci (dodatkowo rodzice/opiekunowie) oraz grupa studentów/absolwentów. Profil można obserwować na Instagramie do.zdrowia, gdzie regularnie publikowana jest relacja ze spotkań.

Jaki efekt?

Projekt to działanie z zakresu szeroko rozumianej działalności prozdrowotnej i profilaktycznej. Dzięki zajęciom dzieci zaczynają interesować się różnymi tematami związanymi ze zdrowiem, profilaktyką i nauką. Zdobywają nowe umiejętności i rozwijają kreatywne myślenie.
Regularnie prowadzona jest ankieta dotycząca oceny prowadzonych zajęć, ich przydatności i wpływu na rozwój dziecka. Są w niej też pytania o zmianie wizerunku szpitala w oczach dziecka jako miejsca związanego nie tylko z cierpieniem. A jaki efekt osiągnięto? Pacjenci obserwowali poprawę samopoczucia i wyrażali wolę udziału w kolejnych tego typu zajęciach.
Program został wyróżniony nagrodą specjalną podczas gali Aktywni w Europejskiej Stolicy Wolontariatu – Gdańsk Europejska Stolica Wolontariatu 2022. Ponadto, został doceniony na arenie międzynarodowej i zajął I miejsce w prestiżowym europejskim konkursie Salto Awards 2022 w kategorii Solidarność i Wolontariat. Koordynatorami są lek. Julia Leszkowicz oraz lek. Ewa Sokołowska, a opieką i nadzorem merytorycznym objęła je dr hab. n med. Katarzyna Plata-Nazar z Klinicznego Oddziału Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci GUMed Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.