Turystyka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/02/332099357_1162393620970904_9221752072572462763_n.jpg Przewodnicy zapraszają do wspólnego świętowania. Sprawdź, gdzie odbędą się bezpłatne spacery

Przewodnicy zapraszają do wspólnego świętowania. Sprawdź, gdzie odbędą się bezpłatne spacery

Fot. źródło: Facebook/KoloPrzewodnikowPTTKwGdansku
20.02.2024
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
20.02.2024

Tradycyjnie z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego przygotowywane są społeczne akcje zwiedzania miast i regionów. W sobotę i niedzielę, 24-25 lutego 2024 r. przewodniczki i przewodnicy PTTK oprowadzać będą mieszkańców i turystów po wybranych miastach naszego województwa.

Oprowadzanie po zabytkowych kościołach i najważniejszych placówkach muzealnych oraz spacery tematyczne zostaną zorganizowane w Gdańsku, Gdyni, Malborku, Pucku, Wejherowie, Lęborku i Kościerzynie. Wszystkie te wydarzenia odbędą się pod patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

*  *  *

GDAŃSK

W Gdańsku bogaty program przygotowało Koło Przewodników Miejskich i Terenowych im. Franciszka Mamuszki przy PTTK Oddziale w Gdańsku.

– Jak co roku włączymy się w święto przewodnictwa turystycznego i w niedzielę, 25 lutego ruszamy z kolejną akcją oprowadzania mieszkańców i turystów po Gdańsku. Zgodnie z dewizą „Miłość do Gdańska niech idzie w pokolenia” pragniemy promować piękno i tysiącletnią historię naszego miasta. Przygotowaliśmy więc listę spacerów, placówek muzealnych i kościołów, po których tego dnia nieodpłatnie będziemy oprowadzać wszystkich chętnych – informuje Filip Popek, prezes Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK im. Franciszka Mamuszki w Gdańsku.

Start spacerów tematycznych, wycieczek meleksem oraz gry miejskiej zaplanowano na godz. 11.00. Oprowadzania po muzeach rozpoczną się o godz. 13.00, natomiast zwiedzanie świątyń rozpocznie się po głównej mszy świętej.

.

GDYNIA

Koło Przewodników Miejskich i Terenowych przy Oddziale PTTK Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na zwiedzanie pod hasłem „Chodź z nami na spacer”.

– W ramach naszej akcji będzie można wziąć udział w ośmiu spacerach tematycznych oraz oprowadzaniu po Muzeum Marynarki Wojennej. Punktualnie o godz. 11.00 przewodnicy zabiorą wszystkich chętnych w podróż przez historię miasta z morza i marzeń – zachęca Arkadiusz Zygmunt, prezes Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK w Gdyni.

Co ważne, na oprowadzanie muzealne, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (25 os.), obowiązują zapisy. Zgłoszenie należy przesłać na adres mailowy: przewodnicy.gdynia@gmail.com wraz z podaniem liczby chętnych osób.

.

MALBORK

Oddział Przewodnicki PTTK im. Stefana Dubyny w Malborku organizuje w niedzielę, 25 lutego spacer szlakiem średniowiecznych zabytków Starego Miasta. Zbiórka uczestników o godz. 11.00 przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela.

.

PUCK

Historyczny spacer ulicami starego miasta Pucka wystartuje w niedzielę, 25 lutego o godz. 11.00 sprzed ratusza na Starym Rynku.

– Jedną z atrakcji wycieczki będzie wejście na wieżę kościoła farnego pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła – zapowiada Jan Piotrowicz, prezes Koła Przewodników i Pilotów PTTK w Pucku.

.

WEJHEROWO

Spacer odkrywający modernistyczne oblicza miasta przygotowuje Koło Przewodników i Pilotów PTTK w Wejherowie. Zbiórka uczestników przy pomniku Jakuba Wejhera w niedzielę, 25 lutego o godz. 14.00.

.

LĘBORK

W Lęborku wycieczka rozpocznie się w sobotę, 24 lutego o godz. 10.30 przy fontannie z żabkami na ul. Staromiejskiej. Tematem spaceru będzie detal architektoniczny, który ocalał po wojennych zniszczeniach miasta.

– Zapraszamy na nietypowy spacer po Lęborku. Wielokrotnie przechadzając się po własnym mieście zajmujemy się jego historią, urbanistyką, a mniej zwracamy uwagę na detale. Dlatego tym razem chcemy przyjrzeć się drobiazgom, które ocalały z pożogi wojennej. Na przykład rzeźbom na klatkach schodowych, witrażom w oknach czy… znaczkowi loży wolnomularskiej zachowanemu nad wejściem do jednej z kamienic – wyjaśnia Ireneusz Krawiec, prezes Koła Przewodników PTTK w Lęborku.

.

KOŚCIERZYNA

W sobotę, 24 lutego o godz. 10.00 przy Urzędzie Miasta oficjalnie otwarta zostanie wystawa plenerowa, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, upamiętniająca Lecha Bądkowskiego – polskiego i kaszubskiego pisarza, dziennikarza, tłumacza oraz działacza antykomunistycznego, sygnatariusza Porozumień Sierpniowych.

Po tej uroczystości przewodniczka zabierze uczestników na spacer po Kościerzynie, podczas którego przedstawi historię miasta, ważne miejsca oraz biografie ludzi z nim związanych. W programie m.in. wejście na Wzgórze Księżniczki Gertrudy, wizyta na rynku oraz zwiedzanie kościerskich sanktuariów.

*  *  *

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego został ustanowiony 21 lutego 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych, która odbyła się w Nikozji na Cyprze. Jego ideą jest nieodpłatne oprowadzanie mieszkańców i turystów. Dzień ten ma również pokazać lokalnym władzom i społecznościom pracę przewodników oraz rolę, jaką odgrywają w obsłudze ruchu turystycznego, a w szczególności promocji miast i regionów.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.