Turystyka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/02/2024_02_09_rzezba_krola_zygmunta_na_lotnisku_port_lotniczy_gdansk_fot_p_wilczynska_mat_mg_4_.jpg Zrób sobie zdjęcie z… królem. To nowy gość na gdańskim lotnisku

Zrób sobie zdjęcie z… królem. To nowy gość na gdańskim lotnisku

Fot. Paula Wilczyńska
14.02.2024
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
14.02.2024

Replika złoconej figury Zygmunta II Augusta, która znajduje się na wieży Ratusza Głównego Miasta, ustawiona została w terminalu pasażerskim. Wyjątkowa rzeźba to efekt współpracy Portu Lotniczego Gdańsk i Muzeum Gdańska. Teraz każdy może sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z królem.

Pomysł na takie zaprezentowanie dziedzictwa kulturowego na lotnisku jest nowością w Polsce. Dzięki niemu każdy gdańszczanin, ale także turysta i podróżny z Polski i świata poznał z bliska fragment historii naszego miasta.

– Gdańskie lotnisko odwiedza rocznie około 6 milionów pasażerów, jeśli tylko część z nich zobaczy nową historyczną instalację, to będzie to fantastyczna promocja dla miasta. Mamy nadzieję, że spodoba się ona naszym pasażerom i zrobią sobie pamiątkowe zdjęcia ze złotym Zygmuntem – mówi Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Nowoczesność i historia

Artystyczną kopię historycznej rzeźby króla Zygmunta II Augusta z wieży Ratusza Głównego Miasta można zobaczyć w terminalu pasażerskim. Figura nieznacznie większa od oryginału, mierzy 220 cm i jest wykonana z syntetycznej żywicy oraz materiałów z recyklingu. Jej autorem jest gdańszczanin Bartosz Chylewski, rzeźbiarz i metaloplastyk. Całą konstrukcję zamyka łuk, na którego boku umieszczono informacje w językach polskim i angielskim, a cała instalacja ma około trzech metrów wysokości.

– Port Lotniczy Gdańsk jest świetnym miejscem do prezentacji sztuki i eksponatów historycznych, tu jest przestrzeń, gdzie może się spotykać nowoczesność i historia – powiedział dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.

Fot. Paula Wilczyńska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.