Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/02/rajd-rowerowy-Climate-Classic.jpg Przed nami pierwsza polska edycja rajdu rowerowego Climate Classic. Pomorskie będzie jej gospodarzem!

Przed nami pierwsza polska edycja rajdu rowerowego Climate Classic. Pomorskie będzie jej gospodarzem!

Mat. prasowy organizatorów Rajdu rowerowego Climate Classic
24.02.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
24.02.2023

Pierwsza polska edycja rajdu rowerowego Climate Classic odbędzie się 28 maja 2023 r. Rowerzyści pojadą po Żuławach Wiślanych, a do pokonania będą mieli do wyboru 100 lub 250 km. Długie dystanse mają być metaforą wysiłku potrzebnego do spowolnienia zmian klimatu.

Rajdy Climate Classic, zapoczątkowane przez holenderską fundację Cycling 4 Climate, mają na celu szerzenie wiedzy o zmianach klimatu i mobilizowanie uczestników rajdu, jego partnerów oraz obserwatorów do ograniczenia negatywnego wpływu ich codziennych aktywności na środowisko.

Wybór miejsca rajdu nie jest przypadkowy

Polska jest czwartym europejskim krajem (po Holandii, Belgii i Francji), w którym odbędzie się rajd Climate Classic. Organizuje go Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe Cyklo we współpracy z fundacją Cycling 4 Climate, przy wsparciu Polskiego i Europejskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej oraz Iberdroli, europejskiego lidera w energetyce odnawialnej.

Pierwsza polska edycja Climate Classic odbędzie się 28 maja 2023 r. Rowerzyści pojadą po Żuławach Wiślanych, ze startem i metą w Gdańsku. W ciągu jednego dnia będą mieli do pokonania dystans 100 lub 250 km. Co ważne, wybór województwa pomorskiego na miejsce tej imprezy nie jest przypadkowy. Wzrost średnich temperatur powoduje m.in. podnoszenie się poziomu morza, które stanowi zagrożenie dla obszarów przybrzeżnych, takich jak Żuławy Wiślane.

Patronat honorowy nad rajdem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

– Rajd Climate Classic doskonale wpisuje się w strategię województwa pomorskiego, która ma na celu wspieranie zielonej transformacji i edukację na temat zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych. Dodatkowo, planowe trasy biegną przez Żuławy, a także Kociewie i Powiśle. Wybór tych subregionów jest kluczowy dla rozwoju i nowego spojrzenia na turystykę rowerową. Wymienione miejsca są dogodnymi do uprawiania różnych aktywności na rowerze, a dzięki takim rajdom udostępnione zostaną miejsca o dużej atrakcyjności kulturowej i przyrodniczej – mówi marszałek Mieczysław Struk.

*  *  *

Rejestracja uczestników prowadzona jest online: https://cyklo.info.pl/rajd_cycling_4_climate/

W cenie wpisowego każdy uczestnik otrzyma profesjonalną koszulkę kolarską wykonaną z odzyskanych tworzyw sztucznych. Motyw graficzny na koszulkach to wykres wzrastających średnich rocznych temperatur na świecie w latach 1850-2020.

Szczegółowe informacje o tej imprezie dostępne są na stronie internetowej: https://cycling4climate.nl/classicpoland/

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.