Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/IMG_3760-scaled.jpg Program Pomorskie OSP 2023 to aż 800 tys. zł na sprzęt dla strażaków ochotników. Rusza nabór wniosków

Program Pomorskie OSP 2023 to aż 800 tys. zł na sprzęt dla strażaków ochotników. Rusza nabór wniosków

Fot. Aleksander Olszak
14.03.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
14.03.2023

Na bezpieczeństwie mieszkańców regionu nie można oszczędzać. Dlatego samorząd województwa pomorskiego od dawna wspiera finansowo ochotnicze straże pożarne. W tegorocznej edycji programu „Pomorskie OSP” na zakup sprzętu niezbędnego do ratowania życia i zdrowia będzie aż 800 tys. zł.

Wnioski o przyznanie dofinansowania dla jednostek OSP mogą składać jednostki samorządu terytorialnego od 14 marca do 31 marca 2023 r.

800 tys. dla OSP

W województwie pomorskim działa 580 jednostek ochotniczych straży pożarnych. Służy w nich kilkadziesiąt tysięcy druhów i druhen. W 2022 r. brali oni udział w ponad 4 tys. akcji.

– Strażacy ochotnicy to profesjonaliści. Często to oni są pierwsi na miejscu zdarzenia i podejmują działania ratownicze – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Niemożliwe jest jednak ratowanie życia i mienia bez odpowiedniego wyposażenia w specjalistyczny sprzęt, środki ochrony indywidualnej czy łączność. Odpowiedzią na potrzeby OSP jest specjalny program samorządu województwa pomorskiego.

– Każdego roku przekazywaliśmy OSP pół miliona zł. na sprzęt do akcji ratowniczych. W 2023 r. zwiększamy finansowanie o ponad połowę. Pula środków w programie „Pomorskie OSP 2023” wyniesie 800 tys. zł – zapowiada marszałek Struk.

A co kupują strażacy dzięki wsparciu?

Wsparcie na sprzęt

Potrzeby jednostek ochotniczych straży pożarnych są ogromne. Choć sprzęt kupowany jest często, to w akcjach ratunkowych zużywa się szybko. Doposażanie jednostek OSP jest procesem ciągłym, wymagającym od gmin dużego zaangażowania środków budżetowych.

– Potrzebne są ubrania i buty specjalistyczne. Wiele jednostek potrzebuje piły spalinowe, pompy szlamowe, pompy pływające i normalne pompy – wylicza Marek Buza, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Nie bez znaczenia jest tez ogromny wzrost cen sprzętu, jedna pompa szlamowa może kosztować nawet 35 tys. zł. Dzięki dofinansowaniu mogą być kupione także mundury bojowe czy pralki i urządzenia do ich suszenia. Wsparcie można także przeznaczyć na środki łączności.

– Bardzo się cieszymy z możliwości zdobycia środków na nasze działanie. Na pewno wniosków będzie mnóstwo – dodaje.

A jak wygląda ścieżka aplikowania o dofinansowanie?

Zasady, dokumenty, terminy

O dofinansowanie mogą aplikować wszystkie jednostki samorządu terytorialnego działające na obszarach wiejskich.

– Co istotne, we wniosku można wskazać dowolną liczbę OSP z gminy – opisuje zasady Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP. – Wnioski należy składać wyłącznie elektronicznie, lub osobiście. Termin jest krótki, bo tylko do końca marca. Wnioskowana kwota wsparcia nie może być większa niż 20 tys. zł. – dodaje Pałkowski.

Aplikacje oceniać będzie powołany przez marszałka województwa zespół.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.