„Communication Arts”, profesjonalne amerykańskie czasopismo skierowane do branży kreatywnej, ogłosiło zwycięzców 63. edycji corocznego konkursu ilustratorskiego. Wśród nagrodzonych prac znalazła się również oprawa graficzna gdańskich książkomatów, przygotowana przez TOFU Studio na zlecenie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
W tegorocznej edycji konkursu wzięto pod uwagę prawie 3,7 tysiąca prac z całego świata. Spośród wszystkich zgłoszeń do 63. Illustration Annual, wybrano tylko 147 prac. Jedną z nagrodzonych prac są gdańskie książkomaty przygotowane przez TOFU Studio.
Międzynarodowe wyróżnienie
„Communication Arts” to amerykańskie profesjonalne czasopismo przeznaczone dla projektantów, dyrektorów artystycznych, firm projektowych, firmowych działów projektowych, agencji reklamowych, ilustratorów, fotografów i osób zajmujących się szeroko pojętą komunikacją wizualną. Poprzez artykuły, felietony i coroczne konkursy, które sponsoruje, pismo dostarcza nowych inspiracji promując najwyższe standardy projektowe. Od ponad 63 lat wydawnictwo prezentuje to, co najlepsze w dziedzinach projektowania graficznego, reklamy, fotografii, ilustracji, materiałów interaktywnych i typografii. Autorką nagrodzonych barwnych ilustracji, które zaskarbiły sobie uznanie jury, jest Paulina Kozicka. Oprawa graficzna została wyróżniona w kategorii projektowania dla instytucji publicznych, w której znalazło się jedynie 14 prac.
Współpraca z biblioteką
Oprawa książkomatów została zauważona za oceanem, trafiając do ścisłego grona nagrodzonych projektów.
– Okazuje się, że takie urządzenie, jak książkomat, można także ciekawie i nieszablonowo pokazać. To już nasze piąte wyróżnienie w tym restrykcyjnym amerykańskim konkursie projektowym na przestrzeni ostatnich trzech lat, więc tym bardziej jest nam miło, że projekty autorstwa TOFU Studio są doceniane także w USA – mówi współwłaściciel TOFU Studio Daniel Naborowski.
TUFU Studio zostało kilkakrotnie nagrodzone za kampanię ze złotą kulą i film o burzliwej historii „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga (realizacja na zlecenie Muzeum Narodowego w Gdańsku).
– Jesteśmy dumni, że nasza współpraca z TOFU Studio została doceniona przez jury jednego z najważniejszych konkursów ilustratorskich na świecie – mówi Aleksandra Grochowska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. – Książkomaty od początku projektowaliśmy jako nowoczesną usługę, wzbogaconą w estetyczny i profesjonalny projekt graficzny. Natomiast najbardziej cieszymy się z ciepłego przyjęcia książkomatów przez naszych czytelników – dodaje rzeczniczka.
Książkomaty w wiosennym numerze
Nagrodzone projekty zostaną zaprezentowane w wiosennym numerze „Communication Arts”, który ukaże się na przełomie maja i czerwca 2022 r. Ponad 25 tysięcy egzemplarzy tego wydania trafi do rąk odbiorców na całym świecie. Wszystkie nagrodzone prace znajdą się także w maju w galerii on-line.
Jak działają książkomaty?
Dzięki książkomatom czytelnicy mogą wygodnie i bezpiecznie korzystać z oferty Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Oficjalne ich uruchomienie odbyło się 27 grudnia 2021 r. Książkomat to urządzenie samoobsługowe, które działa podobnie jak popularne paczkomaty. Wystarczy złożyć zamówienie na książkę, audiobook lub film przez katalog biblioteczny on-line, a następnie wybrać opcję odbioru w książkomacie. Załadunek urządzenia odbywa się w godzinach pracy biblioteki, a ostatnie zamówienie realizowane jest na pół godziny przed jej zamknięciem. Po złożeniu zamówienia, czytelnik otrzyma powiadomienie o czekających na niego egzemplarzach i w dowolnym czasie może je wyjąć ze skrytki. Na ich odbiór ma do trzech dni roboczych. Za pomocą książkomatu można też zwrócić wcześniej wypożyczone materiały.
Za identyfikację wizualną projektu odpowiedzialne jest Tofu Studio. Wszystkie książkomaty są ze sobą spójne i posiadają czerwono-fioletową kolorystykę. Jedna z naklejek przedstawia panoramę Gdańska, gdzie graficy zamiast bloków narysowali książki. Stoją one zaraz obok kościoła Mariackiego czy fontanny Neptuna.
Książkomaty WiMBP znajdują się przy budynkach filii:
- Biblioteka Kokoszki przy ul. Azaliowej 18)
- Biblioteka Chełm przy ul. Dragana 26
- Biblioteka Żabianka przy ul. Gospody 3b
- Biblioteka Morenowa przy ul. Wyrobka 5a