Komunikaty prasowe

Zakończyła się modernizacja drogi wojewódzkiej 515 z Malborka do Grzymały

29.07.2020

Choć kierowcy już od jakiegoś czasu mogą korzystać ze zmodernizowanej trasy to uroczyste zakończenie inwestycji i symboliczne przecięcie wstęgi odbyło się w środę 29 lipca. W uroczystości uczestniczyli marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Józef Sarnowski, a także drogowcy i przedstawiciele lokalnych samorządów. Dzięki inwestycji znacznie poprawiło się bezpieczeństwo zarówno zmotoryzowanych, jak i pieszych. Przebudowa drogi kosztowała ponad 30 mln zł.

Modernizacja dróg wojewódzkich na Pomorzu to jedno z zadań inwestycyjnych, jakie prowadzi samorząd województwa. – Poprawa stanu dróg to jedno z priorytetowych zadań, jakim się zajmujemy. Zmodernizowane szlaki nie tylko usprawniają transport towarów, ale również poprawiają bezpieczeństwo uczestników ruchu – zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Od lat konsekwentnie poprawiamy stan dróg wojewódzkich na terenie Powiśla. Ledwo kilka tygodni temu spotkaliśmy się w Prabutach na zmodernizowanej drodze wojewódzkiej 521 – dodał marszałek. W 2019 r. na naprawy, modernizacje i bieżące utrzymanie dróg wojewódzkich, ze środków własnych samorządu wydał ponad 159 mln zł. Warto też dodać, że samorząd województwa nie inwestuje tylko w główne arterie, ale wspiera także prace na mniejszych drogach czy dojazdach do pól. – Tam gdzie możemy poprawiamy nie tylko jedynie stan nawierzchni, ale modernizujemy drogi znacznie poprawiając bezpieczeństwo. Jest to możliwe dzięki wparciu finansowemu Unii Europejskiej i to ma miejsce w przypadku drogi 515 – podkreślił marszałek Struk. Dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło około 23 mln zł.

Droga wojewódzka 515 łączy Susz z Malborkiem. W 2015 r. przejeżdżało tędy ponad 4 tys. pojazdów dziennie Obecnie ruch jest jeszcze większy. Prace budowlane były prowadzone na długości prawie 6 km. Przebudowa objęła odcinek od granicy Malborka do Grzymały. Prace trwały 2 lata  Jak zmieniła się trasa? Droga została gruntownie przebudowania. Wykonane zostało nowe podłoże i położona została nawierzchnia z masy bitumicznej minimalizującej hałas drogowy. Wybudowane zostały także przystanki autobusowe wraz z zatokami. Zadbano także o bezpieczeństwo pieszych. Powstały ciągi pieszo-rowerowe, a większość przejść została wyposażona w azyle dla pieszych. Przebudowana została kanalizacja deszczowa oraz zjazdy na posesje i pola. Co ważne, zadbano o aspekt ekologiczny. Ograniczono do minimum wycinkę drzew, a w ramach rekompensaty posadzonych zostało ponad pół tysiąca nowych sadzonek. Łącznie wszystkie prace na tym odcinku drogi kosztowały ok. 32 mln zł.