Komunikaty prasowe

W Starogardzie Gdańskim działa już Centrum Zdrowia Psychicznego

03.11.2022

W Centrum Zdrowia Psychicznego potrzebujący otrzyma pomoc w ciągu 72 godzin za darmo i bez skierowania. Centrum zapewni również w razie potrzeby opiekę całodobową i stacjonarną. To kolejna tego typu placówka w województwie pomorskim działająca w ramach pilotażu.

Centrum Zdrowia Psychicznego udziela świadczeń dorosłym mieszkańcom powiatu starogardzkiego. To ponad 100 tysięcy osób. Pomoc jest bezpłatna i nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Kto może się zgłosić? Każdy, kto skończył 18 lat i doświadczył sytuacji kryzysowej, zmaga się z depresją lub psychozą, jest przygnębiony, paraliżują go stany lekowe, ma problemy emocjonalne i potrzebuje specjalistycznego wsparcia. Do centrum można się zgłosić bez wcześniejszego umówienia się. Na oddziale dziennym jest 15 miejsc, a całodobowym 40 łóżek. Docelowo w CZP ma pracować ok. 60 osób, w tym 7 lekarzy i około 20 pielęgniarek.

Ideą tego typu centrów jest przeciwdziałanie stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne poprzez przeniesienie opieki psychiatrycznej do środowiska lokalnego i leczenie ambulatoryjne. W ramach pilotażu w Polsce utworzono 56 centrów zdrowia psychicznego, w tym trzy w województwie pomorskim. Dwa z nich są w ramach tzw. marszałkowskich podmiotów lecznicach. Jeden działa przy szpitalu w Kościerzynie, a drugi to powstał w Słupsku. Trzecia placówka jest w Człuchowie.

Więcej informacji na ten temat można przeczytać tutaj.