Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku czeka rewolucja. Istniejąca od 45 lat wystawa zostanie zmieniona. Odwiedzający poznają nie tylko historię bohaterskiej obrony budynku we wrześniu 1939, ale również losy polskiej społeczności w przedwojennym i wojennym Gdańsku. Wszystko to dzięki środkom z Unii Europejskiej.
Polski Urząd Pocztowo-Telegraficzny nr 3 w Wolnym Mieście Gdańsku został utworzony 5 stycznia 1925 r. – To tu, na ówczesnym placu Heweliusza, 5 stycznia 1925 r. w zaadaptowanym do nowych potrzeb budynku dawnego lazaretu wojskowego został otwarty Polski Urząd Pocztowo-Telegraficzny Gdańsk. Obok Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte stał się on jednym z symboli państwa polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku – tłumaczy Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.
Powierzchnia wystawiennicza muzeum zwiększy się o połowę. – W ramach modernizacji zaplanowano konserwację i modernizację stolarki okiennej dla poprawy termoefektywności, wymianę instalacji zmniejszającą zużycie energii oraz działania w duchu „zero waste”. W ramach kompensacji przyrodniczej zaplanowano nasadzenie drzew w Twierdzy Wisłoujście – mówi Marcin Skwierawski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Muzeum zostanie również dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zostanie zainstalowany podnośnik dla osób poruszających się na wózkach, plany tyflograficzne, audioprzewodniki z audiodeskrypcją oraz sala kinowa wyposażona w pętlę indukcyjną.
W ramach nowej wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku zwiedzający będą mieli okazję przenieść się do klimatu Wolnego Miasta Gdańska. Na pierwszym piętrze, w Sali Pocztowej i Sali Polonijnej, oprócz unikatowych dokumentów, ogłoszeń i książek telefonicznych z tego okresu, pojawią się nagrania wspomnień mieszkańców. Nowością będą udostępnione piwnice budynku, gdzie zostanie opowiedziana historia o bohaterskiej obronie Poczty. Wystawa będzie wzbogacona multimediami, a wszystkich eksponatów będzie nawet 3 tysiące.
Zarząd Województwa Pomorskiego wybrał 33 projekty z zakresu infrastruktury kulturalnej, które otrzymają łącznie ponad 122 mln zł dofinansowania w programie Fundusze Europejskie dla Pomorza, a w tym ponad 7,8 mln zł trafi właśnie do Muzeum Gdańska.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.