Komunikaty prasowe

W Gdyńskim Centrum Onkologii będzie pracował da Vinci

31.08.2022

w czwartek 1 września, o godz. 11.00 w budynku nr 5 szpitala przy ul. Powstania Styczniowego 1 w Gdyni (III piętro) odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Robotycznego z wykorzystaniem robota da Vinci. A od soboty 3 września ruszają pierwsze operacje urologiczne przy użyciu robota.

Urządzenie o wartości blisko 8,5 mln zł będzie używane w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, w którym odbywa się najwięcej zabiegów onkologicznych. W pierwszej kolejności będą wykonywane zabiegi urologiczne przez specjalistów zarówno ze szpitala w Gdyni, jak i Wejherowa, oraz operacje rekonstrukcyjne i naprawcze w ramach urologii. Dodatkowo „Szpitale Pomorskie” planują zabiegi z zakresu: ginekologii onkologicznej, otolaryngologii oraz chirurgii kolorektalnej.

– To bardzo ważne, że nowoczesne ułatwiające pracę specjalistom, ale i mało inwazyjne dla pacjenta roboty chirurgiczne pojawiają się w naszych szpitalach. Wpłynie to na efektywność wykonywanych zabiegów, których do tej pory przy użyciu da Vinci wykonano na całym świecie ponad dziesięć milionów. A pacjentom pozwoli to na szybszy powrót do zdrowia. – mówi marszałek Mieczysław Struk.

„Szpitale Pomorskie” będą 19 miejscem w Polsce, w którym wykonywane będą zabiegi z wykorzystaniem autoryzowanego systemu da Vinci. Na świecie zainstalowanych jest łącznie prawie 7 tys. systemów chirurgicznych da Vinci w 69 krajach, a ok. 55 tys. chirurgów zostało przeszkolonych do pracy z wykorzystaniem robota chirurgicznego.