Komunikaty prasowe

Umowa na „hybrydy” dla Pomorza – zapraszamy na podpisanie

12.05.2023

Cztery nowe „hybrydy”, czyli pociągi elektryczno-spalinowe, które kupi Województwo Pomorskie, to znane pasażerom pojazdy „Implus” produkowane przez nowosądecki NEWAG. Tym razem jednak w wersji dwunapędowej. Pociągi będą kosztować prawie 128 mln zł, a część inwestycji zostanie dofinansowana z Polskiego Ładu.

 

Podpisanie umowy z firmą NEWAG odbędzie się w poniedziałek 15 maja o godz. 9.30 w gabinecie marszałka Mieczysława Struka. W spotkaniu wezmą też udział wicemarszałek Leszek Bonna oraz prezes nowosądeckiego zakładu Zbigniew Konieczek.

 

Przypomnijmy: dzięki połączeniu silników elektrycznych i spalinowych w nowych pojazdach nie będzie trzeba się przesiadać pomiędzy pociągami elektrycznymi i spalinowymi na odcinkach o zróżnicowanej infrastrukturze kolejowej. Będzie też dużo wygodniej, sprawniej i korzystniej dla środowiska, ponieważ podwójny napęd oznacza oszczędność paliwa i ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

 

Nowe „hybrydy” na pomorskich szlakach kolejowych pojawią się już w II połowie 2024 roku – Newag pierwsze dwa pojazdy dostarczy w terminie 16 miesięcy, a kolejne dwa – 17 miesięcy od podpisania umowy.