Zarząd Województwa Pomorskiego ogłosił konkurs na prowadzenie punktów konsultacyjno- diagnostycznych (PKD) na terenie województwa pomorskiego. Oferty można składać do 29 stycznia, a umowa z wykonawcą zostanie zawarta do 10 grudnia 2021 r.
Konkurs jest skierowany jest m.in. organizacji pozarządowych i podmiotów leczniczych zajmujących się profilaktyką HIV/AIDS. W ramach punktów ma być m.in. zapewniona możliwość: wykonywania anonimowych i bezpłatnych badań diagnostycznych w kierunku zakażenia HIV oraz fakultatywnie w kierunku HCV i kiły, a także wsparcia i pokierowania osób seropozytywnych do dalszej opieki medycznej, prowadzenia profesjonalnego poradnictwa okołotestowego przez doradców.
– Konkurs na prowadzenie punktów konsultacyjno-diagnostycznych na Pomorzu jest organizowany po raz 13. W ubiegłym roku samorząd województwa pomorskiego przeznaczył na działalność PKD 100 tys. zł (80 tys. w 2019 r.). W tym roku zwiększono kwotę do 150 tys. zł oraz poszerzono zakres badań – mówi zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Maciej Laszkiewicz. – PKD dofinansowywane są również ze środków centralnych (przez Krajowe Centrum ds. AIDS), jednak tylko gdy prowadzone są przez organizacje pozarządowe. W przypadku PKD w Słupsku, w 2019 oraz 2020 r. do konkursu przystąpił jedynie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka Sp. z o.o., więc prowadzenie PKD w całości finansowane było ze środków samorządu – dodaje Laszkiewicz.
Samorząd województwa pomorskiego od 2009 r. finansuje punkt konsultacyjno-diagnostyczny w Słupsku, a od 2019 r. dofinansowuje również funkcjonowanie PKD w Gdańsku i Gdyni. W sumie od 2012 r. do listopada 2020 r. ze środków SWP w PKD w Słupsku i w Trójmieście w ramach dyżurów certyfikowanych doradców, przebadano 5 724 osoby, z czego u 29 wykryto zakażenie HIV.
Oferty można przesłać listem poleconym na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Departament Zdrowia, ul. Okopowa 21/27,80-810 Gdańsk lub drogą elektroniczną w postaci skanu podpisanej oferty i wymaganych załączników na adres e-mail: dz@pomorskie.eu lub poprzez platformę ePUAP.
Justyna Narloch, tel. 58 32 68 458, e-mail: j.narloch@pomorskie.eu,
Aleksandra Gac, tel. 58 32 68 237, e-mail: a.gac@pomorskie.eu,
Agnieszka Stecz, tel. 58 32 68 139, e-mail: a.stecz@pomorskie.eu.
Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS z 2020 r. w ramach sieci PKD powinno się zapewnić możliwość wykonywania badania w kierunku zakażenia HIV, jak również przeprowadzenie jak najszerszej diagnostyki i leczenia innych zakażeń przenoszonych drogą płciową. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, wskaźniki zapadalności na kiłę na 100 tys. w województwie pomorskim są wyższe niż średnia dla kraju (2017 r.: 4,31 (województwo pomorskie) vs. 4,15 (Polska); 2018 r.: 3,87 vs. 3,76; 2019 r.: 4,28 vs. 4,25). Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, co najmniej 5 mln spośród 36,9 mln osób zakażonych HIV jest też zakażonych HCV. W przypadku osób stosujących narkotyki drogą dożylną odsetek ten wzrasta nawet do 90 proc. – Dlatego też podjęto decyzję o poszerzeniu zakresu badań diagnostycznych oferowanych w PKD, a finansowanych ze środków z budżetu województwa o badania diagnostyczne w kierunku kiły i HCV – wyjaśnia zastępca dyrektora Maciej Laszkiewicz.