Komunikaty prasowe

Pomorscy sołtysi odebrali nagrody za „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa

10.03.2023

Na Pomorzu jest ich 1647. Sołtysi, bo o nich mowa w sobotę, 11 marca obchodzą swoje święto. Życzenia sołtysom z całego regionu złożył już dzisiaj marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Wręczył również nagrody w wojewódzkim etapie konkursu „Fundusz Sołecki – najlepsza inicjatywa”.

W wojewódzkim etapie konkursu „Fundusz Sołecki – Najlepsza inicjatywa” zgłoszonych zostało 8 projektów. Pierwsze miejsce zajęło sołectwo Tuchom w gminie Żukowo. Projekt zakładał budowę i organizację placu rekreacyjnego wraz z przystanią żeglarską. Działa tam żeglarska szkółka prowadzona przez lokalne Koło Gospodyń Wiejskich. Teren jest dostępny dla mieszkańców i turystów. Zwycięzca otrzymał 5 000 zł. Na drugim miejscu podium z nagrodą w wysokości 4 000 zł., uplasowało się sołectwo Straszyn w gminie Pruszcz Gdański. Środki z Funduszu Sołeckiego przeznaczone zostały na tzw. miękkie działania w ramach obchodów 700-lecia Straszyna. Opracowana została m.in. dokumentacja budowy parku. Planowane jest również wydanie książki poświęconej historii Straszyna do 1945 r. Trzecie miejsce zajęło sołectwo Błotnia w gminie Trąbki Wielkie, które otrzymało 3 000 zł. Powstało tam miejsce rekreacji dla lokalnej społeczności. Na ogrodzonym i oświetlonym placu znajduje się m.in. boisko do koszykówki, plac zabaw dla dzieci oraz ogród sensoryczny.

Celem konkursu jest między innymi aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich i okazja do edukacji społeczeństwa w zakresie planowania przestrzennego czy ochrony środowiska. Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach – wojewódzkim i krajowym.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj. Pod linkiem znajduje się materiał wideo do wykorzystania.