Obszary wiejskie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/soltys-tablica-jpg_28_09_2018_10_20-1024x683-1.jpg To właśnie oni są najbliżej ludzi. Sołtysi obchodzą swoje święto

To właśnie oni są najbliżej ludzi. Sołtysi obchodzą swoje święto

Fot. ugwejherowo.pl/solectwa
10.03.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
10.03.2023

Na Pomorzu jest ich 1647. Sołtysi, bo o nich mowa w sobotę, 11 marca obchodzą swoje święto. Gdyby nie oni, nasze wsie, nasze małe ojczyzny wyglądałyby zupełnie inaczej. To właśnie oni są bardzo dobrym przykładem lokalnej samorządności i demokracji.

Życzenia sołtysom z całego regionu złożył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Piątkowe spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim było również okazją do wręczenia nagród w wojewódzkim etapie konkursu „Fundusz Sołecki – najlepsza inicjatywa”. W spotkaniu z sołtysami uczestniczył również Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Podstawa lokalnej samorządności

Jak czytamy w ustawie o samorządzie gminnym sołtys to organ wykonawczy sołectwa wybierany w bezpośrednim głosowaniu przez stałych mieszkańców sołectwa. Tyle definicja. Warto wiedzieć, że urząd sołtysa istnieje w naszym kraju od XII wieku. Ta historyczna ciągłość sprawiła, że zakorzenił się on mocno w świadomości mieszkańców wsi. Dzisiaj piastowanie tej godności oznacza nie tylko samo administrowanie.

– To również skuteczne reprezentowanie sołectwa w gminie i dbałość, aby postulaty Zebrania Wiejskiego znalazły swoje odzwierciedlenie w projekcie budżetu gminy i planie jej rozwoju. Dobry sołtys musi być także sprawnym organizatorem, który potrafi rozbudzić aktywność lokalnej społeczności i motywować mieszkańców do włączania się w sprawy własne i sołectwa – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Obecnie w naszym regionie działa 1647 sołectw.

Życzenia od marszałka

Nie sposób podziękować za pracę wszystkim sołtysom osobiście. Dlatego życzenia z okazji święta marszałek Struk złożył na ręce Michała Nowaka, prezesa Stowarzyszenia Sołtysów Pomorza.

– Przekazuję wam moje wyrazy uznania i szacunku za całą pracę, którą wykonujecie dla lokalnych społeczności – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – To właśnie wy sołtysi, jesteście najbliżej ludzkich spraw, najlepiej znacie sprawy, które niepokoją mieszkańców sołectw. Dzień Sołtysa to najlepszy moment, aby zaznaczyć, że dzięki waszej aktywności, poświęceniu i umiejętnościom integrujecie lokalną społeczność. Z okazji waszego święta życzę wam sukcesów w realizacji planów i zamierzeń – życzył sołtysom marszałek Struk.

Spotkanie z reprezentacją sołtysów było także okazją do wręczenia nagród w wojewódzkim etapie konkursu Funduszu Sołeckiego.

Zwycięzca z Tuchomia

W wojewódzkim etapie konkursu „Fundusz Sołecki – Najlepsza inicjatywa” zgłoszonych zostało 8 projektów.

– Komisja miała trudną decyzję do podjęcia, bo wszystkie projekty były doskonałe. Ostatecznie zadecydowała, że pierwsze miejsce otrzyma sołectwo Tuchom w gminie Żukowo – informuje Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Czym Tuchomie zachwyciło komisję?

– Nasz projekt zakładał budowę i organizację placu rekreacyjnego wraz z przystanią żeglarską. Powstała wiata, miejsce na ognisko oraz również ścieżka spacerowo-edukacyjna – opisuje projekt Zbigniew Lidzbarski, sołtys Tuchomia.

Co ważne, przystań nie jest tylko zbudowaną infrastrukturą. Działa tam żeglarska szkółka prowadzona przez lokalne Koło Gospodyń Wiejskich. Teren jest ogólnodostępny zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

– Jestem przekonany, że ten projekt będzie godnie reprezentować nasz region na krajowym etapie konkursu – dodaje dyrektor Pałkowski.

Zwycięzca otrzymał 5 tys. zł.

Kto jeszcze na podium?

Na drugim miejscu podium z nagrodą w wysokości 4 tys. zł., uplasowało się sołectwo Straszyn w gminie Pruszcz Gdański. Środki z Funduszu Sołeckiego przeznaczone zostały na tzw. miękkie działania w ramach obchodów 700-lecia Straszyna. Opracowana została m.in. dokumentacja budowy parku. Planowane jest również wydanie książki poświęconej historii Straszyna do 1945 r. Trzecie miejsce zajęło sołectwo Błotnia w gminie Trąbki Wielkie, które otrzymało 3 tys. zł. Jak czytamy w opisie projektu powstało tam miejsce rekreacji dla lokalnej społeczności. Na ogrodzonym i oświetlonym placu znajduje się m.in. boisko do koszykówki, plac zabaw dla dzieci oraz ogród sensoryczny.

O konkursie sołeckim

Celem konkursu jest między innymi aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich. To także doskonała okazja do edukacji społeczeństwa w zakresie planowania przestrzennego czy ochrony środowiska. Udział w konkursie to również okazja do promocji Funduszu Sołeckiego. Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach – wojewódzkim i krajowym. W wojewódzkim etapie w zeszłym roku wygrał projekt z sołectwa Chałupy w gminie Władysławowo.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.