Członkowie stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej”, które jest formą partnerstwa regionalnego samorządów województwa pomorskiego, uczelni oraz innych instytucji działających na rzecz wszechstronnego i efektywnego rozwoju Województwa Pomorskiego, wystosowali list otwarty do Obywateli Unii Europejskiej. W liście odnoszą się do zapowiadanego przez Rząd RP weta wobec rozporządzenia dotyczącego Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej oraz ustanowienia Funduszu Odbudowy.
„Narastanie negatywnych emocji oraz podważanie zaufania do instytucji Unii Europejskiej to początek odwrotu od idei integracji europejskiej, którą popiera zdecydowana większość Polaków. Co więcej, może rozpoczynać proces stopniowego wyprowadzania Polski z Unii” – czytamy w liście.
Autorzy dokumentu przypominają, że przynależność do struktur unijnych przełożyła się na bezprecedensowy skok rozwojowy naszego kraju, a Polacy zdają sobie sprawę z wielorakich korzyści dostępu do wspólnego rynku, swobody przemieszczania się, w tym podejmowania nauki i pracy za granicą, na równych zasadach z innymi obywatelami Unii Europejskiej.
„Postawienie weta w stosunku do rozporządzenia o budżecie oznacza „zamrożenie” planowanych i realizowanych już inwestycji, zmieniających życie i otoczenie każdego z nas, niezależnie od przekonań, wieku, wykształcenia, czy miejsca zamieszkania. Budzi to duży niepokój, szczególnie w obliczu pandemii, z którą przyszło nam się mierzyć. To dzięki już podjętym działaniom w ramach UE, Polska otrzymała ogromną pomoc na walkę z pandemią ( w tym ponad 1000 respiratorów, co stanowi ponad 30 % wszystkich dostępnych respiratorów dla pacjentów z COVID19 w Polsce) i jej konsekwencjami. Nowy unijny budżet, to kolejne znaczące środki dla Polski, choćby z samego Funduszu Odbudowy, przewidziano nawet 23 mld euro dotacji oraz 34,2 mld euro pożyczek na realizację projektów inwestycyjnych zakwalifikowanych do Krajowego Planu Odbudowy. Warto również podkreślić, że w nowej perspektywie budżetowej Polska będzie największym beneficjentem unijnej polityki spójności” – napisali pomorscy samorządowcy.
Pod listem podpisało się dziewiętnastu samorządowców, m.in. marszałek Mieczysław Struk, prezydenci Gdańska, Gdyni, Sopotu, burmistrzowie Pucka, Lęborka, Pruszcza Gdańskiego Ustki, Chojnic i Rumi, starostowie pomorskich powiatów i wójtowie gmin, a także przedstawiciele Europejskiego Centrum Solidarności i Agencji Rozwoju Pomorza.
Pełna treść listu w TUTAJ.