Światowy Dzień Chorób Rzadkich przypada w ostatni dzień lutego. Znakiem solidarności z osobami cierpiącymi na te schorzenia jest oświetlenie m.in.: budynków, placów, mostów, pomników na zielono, niebiesko i różowo. Takie kolory będą widoczne m.in. na budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, fontannie Neptuna i wiadukcie przy ulicy Kościuszki.
Rozświetlenie obiektów to część ogólnoświatowej kampanii społecznej Światowego Łańcucha Światła (Global Chain of Lights) z okazji Dnia Chorób Rzadkich (RareDiseaseDay). W Polsce do akcji przyłączyły się też m.in.: Bytów, Gdynia, Pruszcz Gdański, Malbork, Warszawa, Wrocław Katowice i Szczecin.
Choroby rzadkie to schorzenia, które dotyczą niewielkich populacji pacjentów – czasami kilku lub kilkunastu osób w całym kraju. Zgodnie z definicją: „choroby rzadkie to choroby występujące sporadycznie, są trudne w diagnostyce, o przewlekłym i ciężkim przebiegu, w większości ujawniają się w wieku dziecięcym. Aż 80% rzadkich chorób ma podłoże genetycznie”. O chorobie rzadkiej mówimy wówczas, jeśli dotyka jedną osobę na dwa tysiące. Są też choroby ultrarzadkie, które mogą dotyczyć tylko kilku osób na całym świecie. Do tej pory lekarze rozpoznali i opisali ponad sześć tysięcy takich chorób.
Po raz pierwszy Dzień Chorób Rzadkich na świecie obchodzony był 29 lutego 2008 r., a w Polsce – w 2010 r. Data nie została wybrana przypadkowo. Co cztery lata luty ma 29 dni. Ostatni dzień lutego jest więc najrzadziej występującym dniem roku.
Więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj.