Aktywizacja gospodarcza to jedno z głównych założeń deklaracji programowej w sprawie działań na rzecz rozwoju polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 na lata 2023-2030, jaką w dniu 1 czerwca br. w Tolkmicku podpiszą marszałkowie pięciu województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego.
Możliwość ożywienia żeglugi śródlądowej i aktywizacja turystyki wodnej na drogach wodnych będących częścią polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 ma istotne znaczenie dla rozwoju społeczno – gospodarczego regionów położonych wzdłuż tego szlaku.
Silne przekonanie o słuszności działań na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce zaowocowało ponadregionalną współpracą województw: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko – pomorskiego, pomorskiego i warmińsko – mazurskiego. Unikalna inicjatywa samorządów trwająca już przeszło 15 lat, ma na celu przezwyciężenie wieloletniej niemożności w dziedzinie żeglugi śródlądowej i rozwoju turystyki wodnej. Jest inicjatywą marszałków pięciu województw Polski, skupioną wokół idei rewitalizacji polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70.
Priorytetami dalszej współpracy w ramach nowej deklaracji będą między innymi:
Akt podpisania deklaracji odbędzie się w Urzędzie Miasta i Gminy w Tolkmicku w dniu 1 czerwca br. o godz. 16.
Międzynarodowa Droga Wodna E70 (w skrócie MDW E70) łączy Europe Zachodnią, od Antwerpii i Rotterdamu, przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych i północną Polskę, z rejonem Kaliningradu i dalej systemem drogi wodnej Niemna (Pregołą i Dejmą do Kłajpedy). Polski odcinek biegnie przez Odrę do Kostrzyna, gdzie łączy się z drogą wodną Odra-Wisła. Szlak prowadzi 68 km Wartą, 187 km Notecią, 24,5 km Kanałem Bydgoskim i 14,4 km Brdą, aż do styku z Wisłą (i MDW E40) w Bydgoskim Węźle Wodnym. Następnie droga biegnie 114 km Wisłą, 62 km Nogatem, 35 km Zalewem Wiślanym, do granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Do systemu MDW E70 zaliczamy również Szkarpawę, rzekę Elbląg i Kanał Jagielloński.