Obradowali radni. Co działo się na VI sesji Sejmiku?

Podczas obrad sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego Iwona Mielewczyk złożyła rezygnację z funkcji członka zarządu województwa. Radni uczcili również pamięć Powstańców Warszawskich. Jakie jeszcze decyzje podjęli?

Zmiany w składzie zarządu

 

Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego poinformował radnych o złożeniu przez Iwonę Mielewczyk rezygnacji z funkcji członka zarządu województwa. Taką decyzję, zgodnie z przepisami, radni przyjmują w głosowaniu zwykłą większością głosów. – Krajowa scena polityczna boryka się z różnymi wyzwaniami. Wiadomo, że w życiu publicznym, a w tej sferze mieści się przecież też moja aktywność w samorządzie regionalnym, nie chodzi o samego siebie. To chodzi o naszą małą ojczyznę – Pomorze i nasz kraj – napisała w oświadczeniu skierowanym do radnych Iwona Mielewczyk. – Dlatego uważam, że w obecnej sytuacji w najlepszym interesie mojego kraju, regionu i środowiska politycznego z którego się wywodzę, jest ustąpienie i skupienie się wyłącznie na wypełnianiu obowiązków radnej województwa.

Zgodnie z procedurami przedstawiona została nowa kandydatura. To Agnieszka Baranowska. –  Ukończyła m.in. studia podyplomowe z zakresu funduszy europejskich. Jest nauczycielką i pedagogiem z wieloletnim stażem. Ma bardzo dobre kwalifikacje. Mam pewność, że razem z Agnieszką będziemy mogli dalej zmieniać i rozwijać nasz region – kandydaturę zaprezentował marszałek Struk. Po krótkiej dyskusji odbyło się tajne głosowanie. Kandydatka uzyskała 17 głosów i tym samym została wybrana członkiem Zarządu Województwa Pomorskiego.

Uchwała na 80 rocznicę Powstania

 

Radni Prawa i Sprawiedliwości zgłosili projekt uchwały upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z uwagi na kilka błędów formalnych nie można było uzupełnić porządku obrad o tą uchwałę. Została ona jednak wniesiona pod obrady jako projekt przewodniczącego sejmiku województwa. – Sejmik Województwa Pomorskiego oddaje hołd bohaterom powstania warszawskiego, największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W osiemdziesiąta rocznice heroicznego zrywu wyrażamy najgłębszą wdzięczność Armii Krajowej i mieszkańcom Stolicy. Postawa powstańców jest nieśmiertelnym symbolem patriotyzmu – czytała projekt uchwały Natalia Nitek-Płażyńska. W uchwale sejmik zwrócił również uwagę, że wśród uczestników powstania było wielu ówczesnych oraz późniejszych mieszkańców Pomorza. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Rady społeczne powołane

 

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej w podmiotach leczniczych powoływane są rady społeczne. Jest to organ doradczy dla kierownictwa podmiotu. Rolą rady jest również opiniowanie wniosków w sprawach związanych np. z planem finansowym jednostki, przekształceniami jednostki czy zbyciem lub nabyciem sprzętu medycznego. W skład rad wchodzi od czterech do ośmiu członków. Radę Społeczną powołuje i odwołuje podmiot tworzący podmiot leczniczy czyli samorząd województwa. Kadencja Rady Społecznej trwa 4 lata. Wszyscy przedstawieni kandydaci uzyskali jednogłośną akceptację Sejmiku.

Tam będzie kontrola

 

Komisja rewizyjna Sejmiku Województwa Pomorskiego przedstawiła plan pracy. Komisja kontroluje działalność Zarządu oraz wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych. Kontrole wykonywane są na podstawie planu prac komisji, który zatwierdzają wszyscy radni województwa. W 2024 r. komisja rewizyjna zbada działalność Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku. Decyzja radnych była jednogłośna.

Dofinansowanie remontu drogi

 

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o dofinansowaniu drogi w powiecie nowodworskim. W ciągu drogi wojewódzkiej 502 remontowany będzie most na Wiśle Królewieckiej w Rybinie. Naprawy wymaga mechanizm podnoszenia. Remont potrwa ok. 8 miesięcy a przez 2 miesiące nie będzie można korzystać z przeprawy. Starostwo powiatowe w Nowym Dworze wyraziło zgodę na wytyczenie objazdu drogą powiatową 2328G. Na jej remont i przystosowanie do funkcji objazdowej samorząd województwa przekaże 200 tysięcy złotych.