Na Pomorzu czas „kopciuchów” dobiegł końca

Od początku września najstarsze piece potocznie zwane „kopciuchami” odchodzą w niepamięć i nie mogą być już używane. Regulacje związane z piecami na paliwo stałe wprowadziły przyjęte przez Sejmik Województwa Pomorskiego w 2020 r. uchwały antysmogowe.

 

Uchwały antysmogowe weszły w życie 1 września 2024 r. i określają obowiązek wymiany pozaklasowych urządzeń grzewczych lub urządzeń nieposiadających tabliczki znamionowej lub wymogów dla kasy 3. Celem uchwał jest poprawa jakości powietrza w województwie pomorskim. – Uchwały antysmogowe wprowadzają rozwiązania, które mają poprawić jakość powietrza. Chodzi o wymianę przestarzałych źródeł ciepła na paliwa stałe na niskoemisyjne instalacje. Wszystko w trosce o nasze zdrowie. Przypomnę, że do wprowadzenia nowych norm zobowiązał Polskę Trybunał Sprawiedliwości UE – wyjaśnia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Sejmik województwa przyjął trzy uchwały antysmogowe w 2020 roku. Jedną dla Sopotu, druga dla miast, a trzecia dotyczy pozostałego terenu regionu. Uchwały określają terminy wymiany starych urządzeń grzewczych na nowe, zależnie od ich wieku i emisji szkodliwych substancji. Na skutek spalania paliw stałych w domowych kotłach powstaje bardzo szkodliwy związek – benzoapiren. Badania wykazały, że jego wysokie stężenie występuje aż w 108 pomorskich gminach.

Szacuje się, że w regionie do likwidacji pozostało jeszcze 77 000 „kopciuchów”. Straże gminne czy miejskie mogą kontrolować nieruchomości i sprawdzać, jakie piece są stosowane. Kara grzywny, w przypadku spalania w „kopciuchu” może wynieść do 5 000 złotych.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.