Na dożynkach wojewódzkich w Owidzu powstanie Miasteczko Powiatów

Miasteczko Powiatów to już pomorska tradycja. Podczas tegorocznych Dożynek Wojewódzkich, które odbędą się 7 i 8 września, po raz kolejny powiat, który przygotuje najciekawsze stoisko przedstawiając tradycje kulturowe i kulinarne. Termin zgłoszeń upływa 16 sierpnia.

– Województwo pomorskie ma bogate tradycje kulturowe i kulinarne. Wraz z atrakcjami turystycznymi to niezmiernie istotne elementy rozwoju gospodarczego regionu. A dożynki to idealna okazja do zaprezentowania się mieszkańcom, a także  gościom spoza regionu – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Dlatego namawiam, by wspólnie stworzyć miasteczko powiatów. Pokażmy jak barwne i wspaniałe dziedzictwo kulturowe posiada Pomorze – dodaje marszałek Struk. Wszystko to w ramach konkursu „Najlepsza prezentacja powiatu”.

Plebiscyt zostanie zorganizowany po raz trzeci. Zwycięzca, który przygotuje najlepsze stoisko prezentując tradycje kulturowe i kulinarne, otrzyma pamiątkową statuetkę i tytuł zwycięzcy konkursu „Najlepsza Prezentacja Powiatu”. –  Konkurs ma też na celu aktywizację społeczności, kultywowanie i upowszechnianie tradycji, obyczajów, promowanie lokalnego rzemiosła i produktów tradycyjnych – opisuje Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP. To także okazja by zachęcić mieszkańców i turystów do odwiedzania tak zróżnicowanych subregionów Pomorskiego- dodaje.

Oceniane będą cztery rzeczy: aranżacja stoiska, zaangażowanie mieszkańców w realizację prezentacji, promocja powiatu, jego historii, tradycji i rozwoju oraz program artystyczny. Konkurs skierowany jest do powiatów z całego województwa pomorskiego. Warunkiem udziału jest przesłanie do 16 sierpnia do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zgłoszenia. W imieniu powiatu zgłoszenia dokonuje starosta.