Można już się zgłaszać do konkursu o najpiękniejszy wieniec dożynkowy z Pomorza

Tradycyjnie wieniec dożynkowy jest przygotowywany na zakończenie żniw, ale już teraz nadeszła pora na nadsyłanie zgłoszeń do konkursu. O tym, który zostanie najpiękniejszy dowiemy się 8 września podczas drugiego dnia Święta Plonów, czyli Dożynek Wojewódzkich w Owidzu w powiecie starogardzkim. Termin zgłoszeń upływa 2 września.

 

Od kilkunastu lat pomorską tradycją jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, organizowany przez samorząd województwa. W konkursie startują rolnicy, sołectwa czy koła gospodyń wiejskich z całego województwa. Konkurs ma na celu promocję pomorskiej wsi i prezentowanie jej unikalnego dziedzictwa kulturowego.

Przed wysłaniem zgłoszenia warto zapoznać się z regulaminem konkursu. Opisane są tam np. materiały, z których mogą być wykonane wieńce. – Prace zgłoszone do konkursu muszą być wykonane z materiałów naturalnych. To mogą być kwiaty, zboża, płody rolne czy rośliny uprawiane w regionie. Nie wolno stosować plastiku, styropianu czy sztucznych kwiatów – mówi Krzysztof Pałkowski dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP. Wieniec nie może także obrażać uczuć religijnych czy gloryfikować przemocy. Przedstawione kompozycje oceniać będzie specjalnie powołana przez marszałka komisja. – Będziemy zwracać uwagę na zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów i walory estetyczne – dodaje Pałkowski.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 3 000 zł, za drugie miejsce przyznana zostanie nagroda w wysokości 2 000 zł., a za trzeci stopień podium 1500 zł. Przewidziano również trzy wyróżnienia po 500 zł. Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać do Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Organizacja Konkursu ujęta jest w Planie operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj. W załączniku znajdują się: regulamin i formularz zgłoszeniowy.