Komunikaty prasowe

Generatory prądu z Pomorza trafią do tureckiego Gaziantepu. Zapewnią prąd potrzebującym

13.03.2023

Samorząd województwa pomorskiego kupił 100 agregatów prądotwórczych o wartości 150 000 zł, które zostaną wysłane do Turcji. Do Gaziantepu mają dotrzeć przed ramadanem, który rozpoczyna się 22 marca.

 

Przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego Gdańsku odbył się dzisiaj briefing prasowy marszałków Mieczysława Struka i Leszka Bonny z informacją o przekazaniu generatorów prądu.

Jednogłośną decyzją radnych województwa podczas LI sesji Sejmiku zdecydowano o zakupie 100 agregatów prądotwórczych za 150 000 zł. Generatory trafią do zniszczonego miasta Gaziantep w południowej Turcji. Generatory prądu dotrą do Warszawy, skąd wylecą jako pomoc humanitarna do Istambułu, a następnie do Gaziantepu liniami Turkish Airlines.

Przypomnijmy, że 6 lutego 2023 r. na pograniczu turecko-syryjskim było trzęsienie ziemi o sile prawie 8 stopni w skali Richtera. Zginęło ok. 50 tysięcy osób, a setki tysięcy zostały ewakuowane. Mieszkańcy miasta Gaziantep od lutego zmagają się z dramatycznymi następstwami kataklizmu. Region cyklicznie nawiedzają też silne wstrząsy wtórne.

W załączniku znajdują się zdjęcia (fot. UMWP), a pod linkiem materiał wideo do użytku.

default

default

default

default