Komunikaty prasowe

Dzéń Jednotë Kaszëbów w Gniewinie

17.03.2023

W tym roku główne obchody Dnia Jedności Kaszubów odbędą się w Gniewinie. Jak co roku, na uczestników czeka bicie rekordu gry na akordeonie, turniej baśki, ale również seans filmowy, spektakl teatralny i występy artystów. Także dla najmłodszych przygotowano specjalne atrakcje. Wydarzenie odbędzie się 19 marca.

 

Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów) to święto obchodzone corocznie 19 marca, upamiętniające pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach. W bulli datowanej na 19 marca 1238 r. papież Grzegorz IX zatytułował księcia szczecińskiego „księciem Kaszub” (łac. dux Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem.

Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 r. w Gdańsku. Rok później impreza ponownie zorganizowana została w grodzie nad Motławą, natomiast w następnych latach kolejno w miejscowościach: Tuchomie, Kramarzyny, Miastko, Bytów, Kartuzy, Słupsk, Brusy, Kościerzyna, Sierakowice, Sulęczyno, Bojano, Chmielno, Kosakowo oraz Żukowo.

W tym roku w Gniewinie zostaną rozstawione stoiska lokalnych twórców, kaszubskich rękodzielników czy producentów regionalnych. Nie zabraknie też stoisk z poczęstunkiem od kół gospodyń wiejskich. Ciepłe posiłki będzie serwowała szkolna stołówka oraz wojskowa kuchnia polowa.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Dnia Jedności Kaszubów jest próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Z roku na rok w imprezie uczestniczy coraz więcej młodych muzyków, w efekcie czego rekordy pobito już niejednokrotnie, a obecny wynosi 372 akordeonistów. Nieodłącznym elementem obchodów Dnia Jedności Kaszubów jest turniej gry w baśkę – kaszubskiej gry karcianej.

Ponadto, w Gdańsku 19 marca o godzinie 12.00, na Górze Gradowej zostanie wciągnięta flaga kaszubska, gdzie będzie powiewać do końca dnia. Jest to największa kaszubska flaga na świecie, której powierzchnia wynosi 40m2.