Komunikaty prasowe

Co zastąpi śledzia karmazynowego, żur z Kaszub czy pomorską bzówkę? Bursztynowy Laur Marszałka przed nami

09.03.2023

Ruszyła XI edycja konkursu Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego. Po raz kolejny producenci żywności, gospodarstwa rolne, agroturystyczne, restauratorzy czy koła gospodyń wiejskich, będą rywalizować o kulinarną nagrodę. Konkurs promuje produkty z całego regionu, a zgłoszenia do lauru można nadsyłać do 28 kwietnia.

Produkty kulinarne z Pomorza to kulinarne dziedzictwo regionu, jego bogactwo i różnorodność, a konkurs ma za zadanie je promować i budować markę pomorskiej żywności. Laur mogą zdobyć produkty wytwarzane z poszanowaniem tradycji lub z wykorzystaniem lokalnych składników.

W konkursie jest pięć kategorii:

  • produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym produkty i przetwory: mięsne, mleczne i miody
  • produkty pochodzenia roślinnego, w tym przetwory: owocowe, warzywne, z grzybami
  • napoje, w tym: alkoholowe i bezalkoholowe
  • produkty zbożowe i cukiernicze
  • inne produkty, w szczególności łączące surowce roślinne ze zwierzęcymi

W pierwszym etapie konkursu komisja wybierze 30 produktów, które zostaną zakwalifikowane do finału. Formularz zgłoszeniowy można nadsyłać pocztą na adres: Departament Środowiska i Rolnictwa UMWP, mailem na adres dros@pomorskie.eu, lub złożyć go osobiście w sekretariacie departamentu. W konkursie za zajęcie pierwszego miejsca, oprócz statuetki przyznawane jest 1 000 zł, a każdy z producentów zakwalifikowanych do finału otrzyma 400 zł.

Regulamin konkursu kulinarnego o Bursztynowy Laur znajduje się tutaj, a formularz zgłoszeniowy w załączniku. Więcej o konkursie piszemy pod tym linkiem.