Komunikaty prasowe

Węzeł Kwiatowa w Wejherowie gotowy dzięki unijnemu wsparciu

04.12.2020

Już od soboty 5 grudnia mieszkańcy Wejherowa będą mogli korzystać z nowo wybudowanego Węzła Kwiatowa, w tym z tunelu pod torami kolejowymi. To największa tego typu budowa w historii miasta. Udało się ją zrealizować dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Nowoczesny węzeł Kwiatowa w Wejherowie powstał by poprawić efektywność  systemu transportowego na terenie obszaru powiatu wejherowskiego. Utworzenie integracyjnego węzła oraz przebudowa okolicznego układu drogowego przyczyni się do zwiększenia sprawności poruszania się poprzez możliwość przesiadania się na różne środki komunikacji. Z wybudowanej infrastruktury rocznie skorzysta blisko 5 mln pasażerów publicznego transportu zbiorowego.

– To duża zmiana i poprawa komfortu mieszkańców Wejherowa. Poprawi płynność ruchu drogowego ale też umożliwi bezkolizyjne połączenie północnej i południowej części miasta dzięki tunelowi pod torami kolejowymi. Wiem że mieszkańcy bardzo na to rozwiązanie czekali i cieszę się, że udało się je zrealizować w ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Poza tunelem przebudowano m.in. układ drogowy w sąsiedztwie dworca PKP i wykonano parking przy dworcu wraz z infrastrukturą towarzyszącą, czyli ciągami komunikacji pieszej i rowerowej, sygnalizacją świetlną, oświetleniem i monitoringiem, a także zejściami i windami do tunelu pieszego przy dworcu.

– Takie inwestycje najlepiej pokazują, jak dzięki środkom unijnym realnie zmieniają się nasze miasta i poprawia się komfort życia ich mieszkańców – dodaje marszałek Struk.

Całkowita wartość projektu „Budowa węzła integracyjnego Wejherowo Kwiatowa wraz z trasami dojazdowymi” to 26 906 738,37 zł, z czego dofinansowanie w ramach RPO wyniosło 18 253 000,01 zł.

Kontakt
Michał Piotrowski

Michał Piotrowski

Zastępca dyrektora ds. komunikacji społecznej, rzecznik prasowy

m.piotrowski@pomorskie.eu 58 32 68 539, 502 757 339