Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/03/Pomorska_Szkola_Hybrydowa-studio.jpg Prawie milion złotych dla nauczycieli z Ukrainy. Będą się uczyć języka polskiego

Prawie milion złotych dla nauczycieli z Ukrainy. Będą się uczyć języka polskiego

Inauguracja Pomorskiej Szkoły Hybrydowej w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Fot. Karol Stańczak
30.05.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
30.05.2022

Na Pomorze przybyło wielu ukraińskich nauczycieli. Mają oni uprawnienia do nauczania, przeszkodą jest jednak nieznajomość języka polskiego. Dzięki wsparciu samorządu województwa pomorskiego, w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku będzie zorganizowany kurs języka polskiego. Skorzysta z niego około 140 nauczycieli z Ukrainy.

Decyzję o przekazaniu środków finansowych podjęli radni podczas XLIII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

980 tys. na naukę polskiego

Wśród uchodźców wojennych z Ukrainy jest wielu nauczycieli. Chcą oni dalej wykonywać swój zawód, jednak na przeszkodzie stoi brak lub niewielka znajomość języka polskiego.

– W wyniku trwającej wojny na Ukrainie na Pomorze przybyło 74 tys. osób, wśród nich jest wiele osób posiadających uprawnienia nauczycielskie – mówił podczas sesji Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Aby ułatwić podjęcie pracy w polskich szkołach, ukraińscy pedagodzy będą mogli uczestniczyć w specjalnym kursie nauki języka polskiego.

 

Fot. Marcin Szumny

Intensywny kurs

Kurs realizowany będzie w formie hybrydowej.

– Będą to zajęcia on-line oraz tradycyjne spotkania. Podczas 390 godzin lekcyjnych uczestnicy opanują język polski na poziomie B1 i B2 – przedstawiał projekt wicemarszałek.

Ale to nie wszystko. Program obejmuje także wiedzę z zakresu funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w Polsce. Uczestnicy kursu w czasie jego trwania będą mieli zapewnione zakwaterowanie oraz wyżywienie. Rodzicom zostanie również zapewniona opieka nad dziećmi.

Pomorska Szkoła Hybrydowa

Warto dodać, że kurs dla nauczycieli z Ukrainy będzie organizowany w Pomorskiej Szkole Hybrydowej w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.

– To profesjonalnie wyposażone studio do transmisji na żywo (streamingu on-line). Realizowane w nim mogą być w formie zdalnej różnorodne wydarzenia w wysokiej jakości technicznej full HD oraz nagrania studyjne i postprodukcje. Natomiast dzięki systemowi greenbox możliwe będzie stworzenie dowolnej scenografii w przestrzeni wirtualnej – opisuje Ewa Furche, dyrektor CEN w Gdańsku.

Pomorska Szkoła Hybrydowa powstała w ramach realizowanego przez samorząd województwa programy Zdolni z Pomorza.

Więcej informacji znajduje się na stronie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.