Prace finansowane są z budżetu województwa oraz z funduszy europejskich. Ze środków unijnych na termomodernizację przeznaczonych jest blisko 13 milionów złotych.

 

Po co modernizować budynki?

Koszty ogrzewania budynków stanowią znaczną część opłat, jakie muszą ponosić zarządcy budynków. Przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji, przyczynia się do znacznych oszczędności. Wprowadzenie ekologicznych źródeł pozyskiwania energii cieplnej, pozwala również na zmniejszenie emisji szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery. Dzięki temu mieszkańcy pomorskich miejscowości mogą oddychać czystszym powietrzem.

 

Jaki jest zakres prac?

Każdy budynek przeznaczony do termomodernizacji przechodzi specjalny przegląd. Na jego podstawie określa się zakres niezbędnych prac. Tam, gdzie jest to potrzebne, osusza się fundamenty oraz ściany i montuje izolację cieplną. Praktycznie we wszystkich budynkach wymieniana jest stolarka okienną oraz drzwi i pokrycia dachowe. Stare rury instalacji grzewczej zastępują nowe. Likwidowane są piece i kotłownie węglowe. W ich miejsce montowane są instalacje OZE takie jak kolektory słoneczne czy kotły na biomasę.   

 

Co już zrobiliśmy?

Do końca 2016 r. prace termomodernizacyjne zakończyły się w budynkach: Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Gdańsku, Pomorskiej Federacji Sportu, Centrum Edukacji Nauczycieli oraz w bazie materiałowej Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielinie.