Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/08/mozartiana_park.jpg Mozartiana. Fot. mat. prasowe festiwalu

Prawie 100 artystów, 5 koncertów, 3 dni muzyki klasycznej, jazzu i folku. Mozartiana w Gdańsku

Mozartiana w parku Oliwskim. Fot. mat. prasowe festiwalu

Muzyka klasyczna czy raczej wariacje na jej temat? Pozytywne działanie muzyki na zdrowie i jej wpływ na dobre samopoczucie nazywane jest efektem Mozarta. Wybierz się na spotkanie z muzyką artysty, która jest jasna, ma doskonałą formę i wysoką częstotliwość dźwięku, co wycisza, relaksuje, poprawia nastrój i uwalnia od stresu.

XVI Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana potrwa od 26 do 28 sierpnia 2021 roku. Koncerty odbędą się w pięknej scenerii parku i katedry w Gdańsku-Oliwie. Koncerty plenerowe są bezpłatne.

Klasyka i nowoczesność

To już XVI edycja festiwalu, czyli trzy dni przepełnione muzyką i niepowtarzalną atmosferą tajemniczych zakątków parku Oliwskiego i zachwycającymi strojami rodem z XVIII-wiecznej Austrii. Tegoroczne spotkanie z muzyką Mozarta rozpocznie opera komiczna „Cud albo krakowiaki i górale” w reżyserii Jarosława Kiliana. To historia młodej pary zakochanych – Basi i Stacha, którym Dorota, macocha Basi, chce przeszkodzić. Fantastyczne widowisko o intrygach, kłótniach, niedopowiedzeniach i zgodzie, z muzyką Jana Stefaniego tętniącą polskością, utrzymaną w rytmach tańców ludowych (krakowiak, kujawiak, polonez) i akcją osadzoną w podkrakowskiej wsi z końca XVIII w. będzie można obejrzeć w parku Oliwskim we czwartek, 26 sierpnia 2021 r. Wstęp – wolny.

Tego samego dnia o godz. 22 interpretacje utworów Mozarta w formie freejazzowych aranżacji (Mozart na Jazzowo) wykona zespół Immortal Onion. Ich twórczość to odważne połączenie wielu pozornie odległych stylów – jazzu, muzyki filmowej, minimalizmu a także muzyki elektronicznej. Wstęp – wolny.

Drugi dzień festiwalu

To dwa koncerty plenerowe w naturalnej scenerii z czasów mozartowskich w parku Oliwskim. W programie koncert skrzypcowy w wykonaniu Mayi Levy, która swoją przygodę muzyczną rozpoczęła w wieku 4 lat. To laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. A. Grumiaux oraz Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego. Solistce będzie towarzyszyć Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.
Na godzinę 21.30 zaplanowano koncert zespołu Krzysztof Herdzin Mozart Quintet – Eine Kleine Jazzmusik, czyli tematy z muzyki wielkiego wiedeńczyka w aranżacjach wybitnego pianisty, kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Herdzina.
Wstęp na koncerty jest bezpłatny

Koncert finałowy

Na zakończenie festiwalu przygotowano prawdziwą ucztę dla melomanów w archikatedrze oliwskiej. W programie m.in. Msza G-dur op. 34 Józefa Elsnera, udostępniona organizatorom przez Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, w oparciu o materiały przechowywane w bibliotece księży Filipinów na Świętej Górze w Głogówku koło Gostynia. Kolejne dwa utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta to „Regina coeli B-dur” KV 127 oraz „Missa longa C-dur” KV 262. Pierwszy z nich to modlitwa do Królowej Niebios, która wykonywana jest w specyficzny sposób (stąd określenie antyfony): kolejne fragmenty modlitwy najpierw śpiewa chór, a po nim solistka, do której później przyłącza się chór. Słuchając, jak chór śpiewa „Królowo nieba, wesel się, alleluja”, malarską interpretację „Regina coeli” można oglądać w ołtarzu wszystkich świętych w lewej nawie katedry oliwskiej.

Drugi utwór wyróżnia się spośród innych, które w tamtym czasie pisał Mozart. Arcybiskup Colloredo przestrzegał zalecenia papieża, by muzyka religijna nie przeobrażała nabożeństwa w koncert i należało się do tego dostosować. Msza cechuje się przede wszystkim długością i muzycznym urozmaiceniem, co dzisiaj czyni z niej atrakcję koncertową.

Bilety od 70 do 100 zł

Początki

Mozartiana po raz pierwszy odbyły się w Gdańsku w 2006 r. w 250. rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pomysłodawcą, głównym organizatorem i uczestnikiem od pierwszej edycji jest Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. Zespół należy do wąskiego grona światowej elity profesjonalnych chórów kameralnych. Został założony w 1978 r. przez Ireneusza Łukaszewskiego – chórmistrza i kompozytora, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku i Poznaniu, pedagoga Akademii Muzycznej w Gdańsku (1969-83), kierownika artystycznego Chóru Akademii Medycznej w Gdańsku (1966-83). Artysta od 1983 r. przebywa w USA. Zespołem , uformowanym w latach 70. z powodzeniem kieruje, od ponad 40 lat jego brat – Jan Łukaszewski, zdobywca Złotego Fryderyka, przyznanego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Chór dysponuje niespotykanie szerokim repertuarem, najwyższymi umiejętnościami technicznymi oraz niepowtarzalną barwą

Program festiwalu znajduje się na stronie internetowej Festiwal Mozartiana

Mozartiana, plakat. Fot. mat. prasowe festiwalu

Mozartiana, plakat. Fot. mat. prasowe festiwalu

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.