Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/08/Cytologia.jpg cytologia

Pracodawco, wyślij panie na cytologię w czasie pracy. Trwa konkurs Mistrz Profilaktyki

Fot. Pixabay.com
26.08.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
26.08.2020

Spółka Copernicus wraz z organizacją Pracodawcy Pomorza zapraszają przedsiębiorców z naszego regionu do udziału w konkursie Mistrz Profilaktyki w kategorii cytologia. Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane są do 31 października 2020 r. Plebiscyt jest okazją do promocji bezpłatnych badań profilaktycznych wśród pań.

Konkurs Mistrz Profilaktyki organizowany jest już po raz trzeci.

Zasady konkursu

Konkurs skierowany jest do firm, instytucji i organizacji, które w swojej działalności wykraczają̨ poza zakres obowiązków nakładanych ustawowo na pracodawcę̨. Konkurs jest realizowany w trzech kategoriach: mikro i małe przedsiębiorstwo (do 50 pracowników), średnie przedsiębiorstwo (do 250 pracowników) oraz duże przedsiębiorstwo (powyżej 250 pracowników).

Celem konkursu jest edukacja polegająca na zachęceniu i umożliwieniu zatrudnionym w firmach kobietom w wieku 25-59 lat wykonanie badania cytologicznego w godzinach pracy. Projekt skierowany jest do mieszkanek województwa pomorskiego, które w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywały cytologii finansowanej przez NFZ.

Mimo że rak szyjki jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce, tylko niespełna 30 proc. kobiet w województwie pomorskim zgłasza się na badania cytologiczne. A to właśnie badania profilaktyczne, wykonywane regularnie przynajmniej raz na trzy lata, pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego i prawie stuprocentowe uchronienie przed rakiem szyjki macicy. Konkurs ma dotrzeć z tymi informacjami do jak najszerszej grupy pracowników w województwie pomorskim.

Zainteresowane podmioty gospodarcze mogą do 31 października 2020 r. wypełnić i przesłać deklarację udziału w konkursie na adres: cytologia@copernicus.gda.pl.

Profilaktyka i edukacja w godzinach pracy

Pracodawcy, po zgłoszeniu udziału w konkursie, prześlą pracownicom informację o możliwości skorzystania z bezpłatnych badań w ramach krajowych programów profilaktycznych. Następnie panie mogą zgłosić udział w badaniu poprzez jeden z trzech kanałów:

  • wypełnienie formularza na stronie internetowej https://cytologia.copernicus.gda.pl/ w zakładce konkurs
  • wypełnienie formularza dostarczonego przez pracodawcę i przesłanie go na adres cytologia@copernicus.gda.pl.
  • kontakt z infolinią pod numerem 58 727 01 30 (podczas rozmowy należy zaznaczyć, że pracodawca bierze udział w konkursie i podać jego nazwę).

Po otrzymaniu formularza lub zgłoszenia telefonicznego, pracownik spółki Copernicus PL skontaktuje się z zainteresowaną osobą w celu potwierdzenia kryteriów oraz umówienia na badanie. Co ważne, badania będą wykonywane w godzinach pracy, a szef zwolni panie, nie potrącając im żadnej kwoty z pensji.

Kiedy poznamy wyniki?

Konkurs zostanie rozstrzygnięty przez kapitułę. O zwycięstwie zdecyduje liczba wykonanych badań cytologicznych przez zatrudnione w firmach panie. Badania będą wykonywane do końca grudnia 2020 r. Laureaci zostaną ogłoszeni do 31 stycznia 2021 r.

Deklarację, szczegółowy regulamin konkursu oraz wszystkie dodatkowe informacje można znaleźć na stronie https://cytologia.copernicus.gda.pl/w zakładce konkurs.

Regulamin konkursu

Deklaracja pracodawcy

Formularz

Konkurs organizowany jest w ramach projektu „Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zobacz: Cytologia Copernicus

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.