Gospodarka
Kamienica przy ul. małachowskiego w Słupsku przed i po termomodernizacji

Pożyczki na termomodernizację budynków mieszkalnych. Można ocieplić dom i wstawić nowe okna

Kamienica przy ul. Małachowskiego w Słupsku przed i po termomodernizacji. Fot. archiwum UMWP.
11.02.2021
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
AUTOR
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
11.02.2021

Dzięki środkom unijnym można skorzystać z preferencyjnych pożyczek na termomodernizację budynków mieszkalnych, np. bloków wielorodzinnych czy kamienic. Pożyczki są niskooprocentowane, bank nie pobiera opłat ani prowizji, a maksymalna kwota do pozyskania to 5 mln zł. O finansowanie mogą starać się m.in. spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y i jednostki samorządu terytorialnego.

Środki dostępne są w ramach wsparcia pozadotacyjnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020. Do tej pory udzielono pożyczek o wartości wsparcia Unii Europejskiej oraz budżetu państwa na prawie 27 mln zł. W wyniku realizacji inwestycji, oszczędności energii wyniosły średnio 40 proc. na budynek. Emisja CO2 zmniejszyła się średnio o 40 proc. na budynek. Na dole strony znajdują się dane kontaktowe osób, które pomogą uzyskać finansowanie.

Bardziej ekologiczne budynki

Do tej pory dzięki programowi udało się zmodernizować w regionie 74 budynki, w których łącznie znajdują się 1583 lokale mieszkalne m.in. w: Słupsku, Kartuzach, Wejherowie, Kobylnicy, Korzybiu. Modernizacja energetyczna może obejmować systemy grzewczo-wentylacyjne, klimatyzację, instalacje wewnętrzne, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne), a także instalację systemów monitoringu, systemów pomiarowych (wodomierze, ciepłomierze, podzielniki) i zarządzania energią. Można wymienić drzwi i okna w częściach wspólnych oraz zamontować energooszczędne oświetlenie.

– Dzięki termomodernizacji nie tylko oszczędzamy na rachunkach, ale przyczyniamy się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych, a to z kolei pozytywnie wpłynie na zdrowie mieszkańców Pomorza — mówi Adam Mikołajczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego UMWP. – Takie inwestycje to dowód prawdziwej świadomości ekologicznej zarządców oraz przykład dla sąsiadów, że warto. Jedna ze spółdzielni mieszkaniowych ociepliła dzięki pożyczce już 16 budynków i zapowiada, że w kolejce oczekują kolejne 43 obiekty – zaznacza Mikołajczyk.

Dodatkowo w pakiecie jest dotacja, która pokryje zarówno koszt przygotowania audytu energetycznego, jak i samego projektu budowlanego. Warto nalegać na zarządców, żeby zainteresowali się tą ofertą, ponieważ to realna szansa na oszczędności i dbanie o jakość powietrza.

Zmiany przy ul. Małachowskiego w Słupsku. Fot. archiwum UMWP.

Kto i na jakich warunkach może skorzystać?

Pożyczka na modernizację energetyczną budynków mieszkalnych udzielana jest zarówno na warunkach rynkowych, jak i preferencyjnych na finansowanie inwestycji, które wpłyną na zmniejszenie strat ciepła w budynkach wielorodzinnych. Pożyczka jest oprocentowana na poziomie od 0 do 0,2 proc. w skali roku, a wysokość oprocentowania nie ulegnie zmianie przez cały okres finansowania. Można pozyskać do 5 mln zł bez opłat i bez prowizji. Maksymalny czas kredytowania to 20 lat.

O pożyczkę na termomodernizację mogą starać się spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, a także przedsiębiorstwa usług energetycznych (ESCO). W województwie pomorskim rolę pośrednika finansowego obecnie pełnią Getin Noble Bank S.A. oraz Alior Bank S.A.

Preferowane są przedsięwzięcia kompleksowe (pod względem zakresu planowanych prac inwestycyjnych oraz terytorialnie), wykorzystujące OZE, zapewniające zwiększenie efektywności energetycznej o co najmniej 60 proc., a także zapewniające największy efekt energetyczny (m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych) w stosunku do nakładów finansowych.

Więcej informacji w serwisie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Kontakt do pośredników finansowych

Alior Bank S.A.

  • Przemysław Kościołowski

Centrum Bankowości Korporacyjnej Gdańsk

tel. +48 726 043 813, e-mail: Przemyslaw.Kosciolowski@alior.pl

  • Iwona Tomaszewska

Centrum Bankowości Korporacyjnej Gdańsk

tel. +48 782 893 049; e-mail: I.Tomaszewska@alior.pl

Adres mailowy na ogólną skrzynkę dot. pożyczki termomodernizacyjnej: pozyczka_termomodernizacyjna@alior.pl

Getin Bank S.A.

  • Ilona Ceszke

tel. +48 785 809 498, e-mail: Ilona.ceszke@gnb.pl

  • Piotr Pawlewski

tel. +48 607 369 395, e-mail: piotr.pawlewski@gnb.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.