Przygotowana przez Muzeum Sopotu wystawa w główniej mierze opowiada o historii Polonii sopockiej i losach jej członków.

– W historii naszego miasta Polonia sopocka w zajmuje szczególne miejsce. Szacuje się, że pod koniec XIX wieku w kurorcie mieszkało około 10 tysięcy osób, z czego 20 proc. stanowiły osoby deklarujące polskie pochodzenie lub czujące się Polakami. Wśród nich znajdowali się przedstawiciele różnych grup zawodowych – informuje Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektor Muzeum Sopotu.

Co zobaczymy na wystawie?

Na wystawie przedstawiona zostanie działalność towarzystw polonijnych, działających w Sopocie od końca XIX w., a także polskiego szkolnictwa i harcerstwa, które w okresie międzywojennym cieszyło się dużą popularnością. Część ekspozycji poświęcona będzie prześladowaniom członków Polonii sopockiej w okresie II wojny światowej.

Muzeum Miejsca to także historia powstania kościoła pw. NMP Wniebowziętej – Gwiazdy Morza oraz wystawa poświęcona jego renowacji prowadzonej w latach 2018-2019. Prace remontowo-konserwatorskie objęły prawie całą bryłę budynku. Przeprowadzono remont dachu, wieży, posadzki, elewacji i wnętrz świątyni. Przedsięwzięcie było dofinansowane z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, a jego wartość to ponad 11 mln zł.

Wśród eksponatów, które będzie można zobaczyć na wystawie znalazły się m.in. sztandary polonijne, archiwa związane z Polonią sopocką, w tym zdjęcia działaczy polonijnych, spuścizna po badaczu dziejów i kultury Pomorza Franciszku Mamuszce, elementy pierwotnego wyposażenia kościoła, a także odnalezione podczas remontu dokumenty księdza Jerzego Majewskiego.