Automatyczne wykonywanie zdjęć aparatami polaroid lub fuji – zwłaszcza w okresie Polski Ludowej – kojarzyło się z nieosiągalną zachodnią technologią. Zachodni, kapitalistyczny i korporacyjny materiał oraz proces natychmiastowego otrzymywania gotowej fotografii pozwoliły więc na udokumentowanie obrazów codzienności Wschodu.

Snapshoty i inne

Prace zebrane na ekspozycji pozwalają prześledzić przeróżne sposoby wykorzystywania materiałów błyskawicznych, które znakomicie wpisywały się w konwencje fotografii rodzinnej, dokumentalnej czy artystycznej. Imprezowy charakter zdjęć natychmiastowych podkreśla z kolei ogromny zbiór snapshotów poznańskiej grupy Minilabistów. Inne uzmysławiają ich eksperymentalny czy wręcz abstrakcyjny potencjał. Często służyły one też jako notatki, np. na planie filmów (scenopisy Andrzeja Wajdy) lub w trakcie podróży.

– Wystawa „Archiwa błyskawiczne” konfrontuje różne możliwości zastosowania natychmiastowych procesów w praktyce polskich fotografów. Zaprezentowane na niej prace, pominięte w głównej narracji na temat dziejów polskiej fotografii, są efektem poszukiwań w prywatnych i instytucjonalnych archiwach. Albumy, atlasy, kabinety szufladowe, gabloty, typologie prezentują i porządkują w większości nieznany odbiorcom materiał fotograficzny – informuje Małgorzata Posadzka, rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Wystawa zostanie otwarta w piątek, 18 czerwca i tego dnia będzie czynna od godz. 16.00 do godz. 20.00. Wstęp będzie bezpłatny, ale ze względu na obowiązujący w muzeum limit 9 osób przebywających w jednym czasie na wystawie, istnieje możliwość dłuższego oczekiwania na wejście.

 

Archiwa błyskawiczne

wystawa czynna: od 18 czerwca do 29 sierpnia 2021 r.
od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Gdańska Galeria Fotografii
Długi Targ 24 (Zielona Brama), Gdańsk

Patronat honorowy nad wystawą objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.