Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/08/Beznazwy-1.jpg srefy koronawirus żółta i czerwona

Powiat kartuski w „żółtej strefie”, a Sopot zagrożony dodatkowymi obostrzeniami

Grafika Ministerstwa Zdrowia z 27 sierpnia 2020 r.
27.08.2020
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
AUTOR
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
27.08.2020

Ministerstwo Zdrowia 27 sierpnia 2020 r. zaktualizowało mapę powiatów, w których zwiększono restrykcje związane z epidemią koronawirusa. Powiat kartuski znalazł się wśród 11 powiatów z tak zwanej „żółtej strefy”. Sopotowi natomiast grozi wprowadzenie dodatkowych obostrzeń.

W województwie pomorskim do tej pory odnotowano 2329 zakażeń koronawirusem. Najwięcej chorych jest w Gdańsku (700 osób), najmniej w powiecie człuchowskim (9 przypadków).

 

Kartuzy na żółto

Mapa resortu zdrowia obejmuje łącznie 18 powiatów z całej Polski, w których odnotowano najwięcej zachorowań na koronawirusa  w przeliczeniu na jednego mieszkańca. 11 znajduje się w łagodniejszej strefie żółtej, a 7 w bardziej restrykcyjnej – czerwonej.

W powiecie kartuskim od 14 marca 2020 r. odnotowano 186 przypadków zakażenia koronawirusem. Może wydawać się, że to niewiele, biorąc pod uwagę liczbę zakażeń w innych powiatach. Ministerstwo Zdrowia przelicza jednak przypadki zakażenia na liczbę mieszkańców w danym powiecie. Tym samym wzrost liczby zachorowań w Kartuzach spowodował, że powiat ten znalazł się na liście z tymi, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia.

srefy koronawirus żółta i czerwona

Strefy czerwona i żółta w powiatach

 

Co to oznacza?

W przeciwieństwie do czerwonej strefy, w powiatach zaznaczonych na żółto nie trzeba nosić maseczki w przestrzeni publicznej. Zmianą jest jednak to, że na imprezach, weselach i innych spotkaniach rodzinnych liczba gości nie może być większa niż 100 osób (w innych powiatach poza strefami to jest 150 osób).

Ponadto w „żółtej strefie” podczas wydarzeń sportowych oraz w kinach zajęte może być 25 proc. wszystkich miejsc na widowni (poza strefą – 50 proc.). Lokale gastronomiczne muszą przygotować powierzchnię aż 4 mkw. na jedną osobę. Natomiast w klubach fitnessu i siłowniach może jednocześnie przebywać nie więcej niż 1 osoba na 7 mkw. W przypadku wesołych miasteczek dystans musi być jeszcze większy, bo aż 10 mkw. na osobę.

Poza kartuzami, na żółto zaznaczono powiaty: bartoszycki, kłobucki, konecki, limanowski, nowosądecki, przemyski, rybnicki, tatrzański, żuromiński i Kraków.

 

Sopot zagrożony

Sopot, jako najmniejszy powiat Pomorza, został zagrożony objęciem dodatkowymi restrykcjami przy liczbie 46 wszystkich zachorowań na covid-19. Poza Sopotem na niebiesko zaznaczono powiaty z polski południowej (brzeski, myszkowski i oleski).

W „strefie czerwonej”, w której restrykcje są najsurowsze, znajdują się powiaty z centralnej i południowej Polski: kolski, lipski, łowicki, nowotarski, pajęczański, wieluński i Nowy Sącz.

Szczegóły dotyczące regionalnych obostrzeń znajdują się na rządowej stronie poświęconej koronawirusowi.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.