Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/08/Beznazwy-1.jpg srefy koronawirus żółta i czerwona

Powiat kartuski w „żółtej strefie”, a Sopot zagrożony dodatkowymi obostrzeniami

Grafika Ministerstwa Zdrowia z 27 sierpnia 2020 r.

Ministerstwo Zdrowia 27 sierpnia 2020 r. zaktualizowało mapę powiatów, w których zwiększono restrykcje związane z epidemią koronawirusa. Powiat kartuski znalazł się wśród 11 powiatów z tak zwanej „żółtej strefy”. Sopotowi natomiast grozi wprowadzenie dodatkowych obostrzeń.

W województwie pomorskim do tej pory odnotowano 2329 zakażeń koronawirusem. Najwięcej chorych jest w Gdańsku (700 osób), najmniej w powiecie człuchowskim (9 przypadków).

 

Kartuzy na żółto

Mapa resortu zdrowia obejmuje łącznie 18 powiatów z całej Polski, w których odnotowano najwięcej zachorowań na koronawirusa  w przeliczeniu na jednego mieszkańca. 11 znajduje się w łagodniejszej strefie żółtej, a 7 w bardziej restrykcyjnej – czerwonej.

W powiecie kartuskim od 14 marca 2020 r. odnotowano 186 przypadków zakażenia koronawirusem. Może wydawać się, że to niewiele, biorąc pod uwagę liczbę zakażeń w innych powiatach. Ministerstwo Zdrowia przelicza jednak przypadki zakażenia na liczbę mieszkańców w danym powiecie. Tym samym wzrost liczby zachorowań w Kartuzach spowodował, że powiat ten znalazł się na liście z tymi, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia.

srefy koronawirus żółta i czerwona

Strefy czerwona i żółta w powiatach

 

Co to oznacza?

W przeciwieństwie do czerwonej strefy, w powiatach zaznaczonych na żółto nie trzeba nosić maseczki w przestrzeni publicznej. Zmianą jest jednak to, że na imprezach, weselach i innych spotkaniach rodzinnych liczba gości nie może być większa niż 100 osób (w innych powiatach poza strefami to jest 150 osób).

Ponadto w „żółtej strefie” podczas wydarzeń sportowych oraz w kinach zajęte może być 25 proc. wszystkich miejsc na widowni (poza strefą – 50 proc.). Lokale gastronomiczne muszą przygotować powierzchnię aż 4 mkw. na jedną osobę. Natomiast w klubach fitnessu i siłowniach może jednocześnie przebywać nie więcej niż 1 osoba na 7 mkw. W przypadku wesołych miasteczek dystans musi być jeszcze większy, bo aż 10 mkw. na osobę.

Poza kartuzami, na żółto zaznaczono powiaty: bartoszycki, kłobucki, konecki, limanowski, nowosądecki, przemyski, rybnicki, tatrzański, żuromiński i Kraków.

 

Sopot zagrożony

Sopot, jako najmniejszy powiat Pomorza, został zagrożony objęciem dodatkowymi restrykcjami przy liczbie 46 wszystkich zachorowań na covid-19. Poza Sopotem na niebiesko zaznaczono powiaty z polski południowej (brzeski, myszkowski i oleski).

W „strefie czerwonej”, w której restrykcje są najsurowsze, znajdują się powiaty z centralnej i południowej Polski: kolski, lipski, łowicki, nowotarski, pajęczański, wieluński i Nowy Sącz.

Szczegóły dotyczące regionalnych obostrzeń znajdują się na rządowej stronie poświęconej koronawirusowi.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.