Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/09/381178961_706411421303057_5795186012148267101_n.jpg Potrzebujesz łóżka szpitalnego lub wózka? Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w Chojnicach  już otwarta

Potrzebujesz łóżka szpitalnego lub wózka? Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w Chojnicach już otwarta

Fot. materiał prasowy fundacji Palium
29.09.2023
Redakcja

Redakcja
AUTOR
Redakcja

Redakcja
29.09.2023

Mieszkańcy powiatów chojnickiego, człuchowskiego i kościerskiego zupełnie za darmo mogą wypożyczyć niezbędny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Chodzi m.in. o łóżka, chodziki czy wózki. Wystarczy wypełnić formularz.

W otwarciu wypożyczalni, które odbyło się 28 września 2023 r., wziął m.in. udział wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

Jak to działa?

Wypożyczalnia znajduje się w hospicjum przy ul. Strzeleckiej 89 w Chojnicach, które jest prowadzone przez fundację Palium. Sprzęt można wypożyczyć po wypełnieniu stosownego formularza, który znajduje się na stronie internetowej fundacji. Decyzja dotycząca otrzymania niezbędnego sprzętu, będzie podjęta w trakcie uzgodnień. Wypożyczalnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00, tel. 52 396 09 24. Można wypożyczyć m.in. chodziki, wózki, rowerki, łóżka i materace.

Centrum wytchnieniowe w Chojnicach

W ramach projektu, na potrzeby centrum wytchnieniowego, budynek jest przebudowany i wyremontowany. Wykonywane są dojazdy do obiektu oraz miejsca postojowe. Powstanie też park rekreacji. Zostało zakupione niezbędne wyposażanie, w tym sprzęt medyczny i rehabilitacyjny do wypożyczalni oraz samochód i przyczepa transportowa.
Celem projektu jest zwiększenie dostępu usług społecznych świadczonych na terenie powiatu chojnickiego poprzez utworzenie 16 nowych trwałych miejsc świadczenia usług społecznych, w tym opieki wytchnieniowej dla osób niesamodzielnych i wyręczającej nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Opieka wytchnieniowa

Z pomocy skorzysta 70 niesamodzielnych osób (55 kobiet i 15 mężczyzn) z powiatów chojnickiego, człuchowskiego i kościerskiego. Będzie świadczona opieka dzienna i całodobowa. Ponadto, 16 osób zdobędzie umiejętności w zakresie opieki nad osobami niesamodzielnymi (warsztaty doskonalące umiejętności, doradztwo indywidualne). Będą prowadzone też szkolenia dla wolontariuszy. Co więcej, będzie można wypożyczać sprzęt rehabilitacyjny i medyczny. Projekt realizowany jest w partnerstwie z miastem Chojnice.

– Fundacja Palium jest prekursorem i liderem w deinstytucjonaluzacji opieki zdrowotnej powiecie chojnickim – mówił wicemarszałek województwa Leszek Bonna. – W powiązaniu z dotychczas świadczonymi usługami, tzn. hospicjum domowym, hospicjum stacjonarnym i ZOL-em daje kompleksowy i nowoczesny, przyjazny dla pacjentów, rodzin oraz opiekunów sposób sprawowania opieki. Poprzez zrealizowane przedsięwzięcia może zapewnić opiekę wytchnieniową dla opiekunów osób chorych oraz zaopatrzenie w sprzęt pomocniczy i rehabilitacyjny z nowo utworzonej wypożyczalni sprzętu – dodał wicemarszałek Bonna.

Ile kosztowało?

Projekty kosztowały prawie 3,6 mln zł, w tym z funduszy unijnych będących w dyspozycji województwa pomorskiego wydano prawie 3,4 mln zł. Przebudowa, remont, zagospodarowanie terenu wkoło, a także zakup m.in. sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, samochodu i przyczepy transportowej to prawie 2,6 mln zł, a prawie 830 tys. zł przeznaczono na opiekę wytchnieniową.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.