Na Uniwersytecie Gdańskim od semestru letniego 2017/2018 rozpoczynają się nowe studia podyplomowe. Kandydaci powinni posiadać znajomość języka angielskiego, niemieckiego lub innego języka germańskiego.
Pierwsza edycja to 3 semestry nauki. Słuchacze będą zdobywać znajomość języka niderlandzkiego na poziomie komunikatywnym i wiedzę z zakresu kultury krajów niderlandzkojęzycznych oraz polsko-holenderskiej współpracy gospodarczej. Przewidziano również wyjazdy terenowe i wizyty studyjne w holenderskich firmach działających w Gdańsku.
Korzyści z nauki
Absolwent studiów podyplomowych niderlandzkich:
- posługuje się językiem niderlandzkim w stopniu komunikatywnym (A2) w mowie i w piśmie
- ma podstawową wiedzę o historii i kulturze krajów niderlandzkiego obszaru językowego
- ma podstawową wiedzę o współpracy gospodarczej między Królestwem Niderlandów a Polską
- zna zabytki holenderskiego dziedzictwa kulturowego w Polsce
- zna podstawowe zagadnienia z zakresu prawa gospodarczego
- zna wybrane rozwiązanie holenderskie z zakresu gospodarki wodnej, szczególnie w kontekście ich zastosowania na Pomorzu
Dlaczego Niderlandy?
O tym, dlaczego studia podyplomowe niderlandzkie są tak ważne, mówią:
dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. nadzw., prorektor UG ds. studenckich: Związki niderlandzko-pomorskie zawsze były bardzo silne. Spacerując po starym Gdańsku dostrzec można efekty pracy wybitnych artystów z rodziny van den Blocke, Antoniego van Obberghena i wielu innych. Osadnictwo tzw. olędrów doprowadziło do rozwoju gospodarczego wielu obszarów Pomorza. Z Niderlandów przybyli menonici, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój ówczesnej wielowyznaniowej i wielokulturowej Rzeczpospolitej, a holenderskie wiatraki pojawiły się na stałe w krajobrazie Żuław. W XX w. Holendrzy bardzo zaangażowali się we wsparcie „Solidarności”, a po 1989 r. wpierali Polaków swoim doświadczeniem w procesie kształtowania lokalnej samorządności.
Magdalena Pramfelt, konsul honorowa Królestwa Niderlandów: To studia, moim zdaniem, bardzo w Gdańsku potrzebne, zważywszy na wkład Holendrów w budowę Gdańska, to przecież architekci i inżynierowie z Niderlandów przyjeżdżali tu od dawna, a w złotym wieku, gdy wymiana gospodarcza Gdańska z Niderlandami była intensywna, dzielili się swym kunsztem, pełniąc także miejskie funkcje. Dziś w Gdańsku jednym z inwestorów jest zajmująca się produkcją statków Damen, której firma Engineering otworzyła w Gdańsku nową imponującą siedzibę, podobnie Goyello, zajmująca się sektorem IT. W zeszłym roku połączenie lotnicze z Amsterdamem uruchomiła linia KLM. Czas więc i na kierunek, który przyczyni się do dalszego rozwoju relacji z Niderlandami.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Uniwersytetu Gdańskiego