Planowane debaty związane są z procedurą zmiany Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego.

Sześć debat

Wszystkie spotkania odbędą się w okresie od października 2024 roku do stycznia 2025 roku i mają charakter otwarty. Na każde z nich obowiązują jednak odrębne zapisy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy. Każde spotkanie przebiegać będzie według określonego schematu. Na początku ekspert wprowadzi uczestników w temat dyskusji, po czym nastąpi panel dyskusyjny. Po nim przewidziana jest godzinna debata otwarta z pytaniami od publiczności. W dyskusjach wezmą udział przedstawiciele trójmiejskich uczelni wyższych. Debatom będą przysłuchiwać się również studenci pomorskich uczelni, w tym wchodzących w skład Związku Uczelni Fahrenheita w Gdańsku Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którzy po każdej debacie będą brali udział w międzyuczelnianych i interdyscyplinarnych warsztatach planistycznych, w trakcie których będą wypracowywać wizję rozwoju przestrzennego Pomorza do 2050 roku.

O czym będzie mowa?

Cykl debat obejmuje sześć spotkań, a każde poświęcone będzie innej tematyce. Pierwsze spotkanie, można powiedzieć wprowadzające w temat poświęcone będzie strukturze przestrzennej naszego regionu oraz uwarunkowaniom geopolitycznym. Kolejne spotkania poświęcone będą sieci osadniczej, wyzwaniom klimatycznym, bezpieczeństwu energetycznemu, procesom gospodarczym oraz mobilności. A więc wszystkim czynnikom, które wpływają na kształtowanie przestrzeni w województwie.

Szczegółowy harmonogram spotkań oraz ich tematyka a także formularz rejestracyjny znajduje się na stronie Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.