Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/02/hearing-aids-4740156_1280.jpg Poradnia audiologiczna w „Koperniku” już działa. Komu pomaga?

Poradnia audiologiczna w „Koperniku” już działa. Komu pomaga?

Fot. Pixabay.com
09.02.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
09.02.2024

Specjaliści przyjmują dzieci i dorosłych. Zajmują się ambulatoryjnym leczeniem schorzeń ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego oraz centralnego układu nerwowego związanego z narządem słuchu i równowagi. Będą też wszczepiać m.in. implanty ślimakowe. Poradnia działa od 7 lutego 2024 r.

Poradnia znajduje się w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Funkcjonuje w ramach przychodni przyszpitalnej przy ul. Powstańców Warszawskich 1/2. Rejestracja do poradni pod nr tel. 58 772 39 50 lub e-mail: rejestracja.przychodnia.kopernik@copernicus.gda.pl.

Kogo badają?

Audiologia to specjalizacja wywodząca się z otolaryngologii, która w szczególności zajmuje się zaburzeniami słuchu i równowagi. W ramach poradni odbywają się konsultacje przez lekarza-audiologa pacjentów z niedosłuchem lub zaburzeniem równowagi. Lekarz ocenia stan kliniczny ucha, przygotowuje pacjentów do badań i zajmuje się interpretacją wyników badań audiologicznych. Ponadto, jest w stanie przeprowadzić drobne zabiegi w obrębie ucha zewnętrznego i środkowego.
W ramach Poradni audiologicznej odbywają się konsultacje pacjentów wszystkich grup wiekowych (dorosłych i dzieci), co pozwala pomóc szerszemu gronu pacjentów. Jest to szczególnie ważne z powodu ogromnego deficytu takiej opieki medycznej w województwie pomorskim. Poradnia świadczy opiekę audiologiczną w ramach realizacji umowy z NFZ oraz prywatnie.

Jakie badania?

W Poradni audiologicznej wykonywane są następujące badania słuchu:

  • audiometria tonalna, impedancyjna (tympanometria) i słowna,
  • otoemisje akustyczne (OAE): TEOAE , DPOAE,
  • słuchowe potencjały wywołane z pnia mózgu (ABR, BERA): określane latencje potencjałów oraz progi słyszenia,
  • badanie słuchu w wolnym polu słuchowym,
  • badanie audiometrii VRS (Visual ReinforcementAudiometry) – audiometria wspomagana wizualnie.

Oddział Otolaryngologii w „Koperniku”

Oddział w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika jest największym tego typu oddziałem na Pomorzu leczącym pacjentów z chorobami zapalnymi, wadami rozwojowymi oraz nowotworami w obrębie głowy i szyi. Wykonuje bardzo szeroki zakres zabiegów z otolaryngologii dorosłych i dzieci. Posiada dwie, doskonale wyposażone, sale operacyjne, salę pooperacyjną, salę wzmożonej obserwacji pacjentów z monitoringiem parametrów życiowych, dwa gabinety zabiegowe oraz własną poradnię dedykowaną pacjentom pooperacyjnym. Zabiegi przeprowadzane są zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym.
Warto dodać, że utworzenie Poradni audiologicznej umożliwi oddziałowi wejście do programu operacji poprawiających słuch przy użyciu implantów słuchowych (na przewodnictwo kostne, implanty ślimakowe). W północnej Polsce tylko w Szczecinie wykonywane są tego typu operacje, więc pacjenci naszego województwa muszą korzystać z pomocy ośrodków z Warszawy, Poznania, Bydgoszczy i Lublina.

– W najbliższej przyszłości planujemy również wykonywać badanie Videonystagmografii (VNG), czyli badanie pobudliwości błędnika, pozwalające wyjaśnić, dlaczego pacjent ma zawroty głowy – tłumaczy rzeczniczka spółki Copernicus Katarzyna Brożek.

Dzięki doświadczonemu zespołowi poradni oraz jej wyposażeniu jest możliwość wnioskowania o nadanie drugiego stopnia referencyjności w Programie Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków (PPPBSuN).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.