To już druga edycja pożyczkowego programu.

Gospodarka wodno-ściekowa

Oczyszczalnie ścieków i sieci kanalizacyjne to jedne ze strategicznych instalacji w naszym otoczeniu. Na Pomorzu wiele miejscowości jest już podłączonych do nowoczesnych instalacji. Wiele jest jednak jeszcze do zrobienia. Są gminy, gdzie urządzenia są bardzo wyeksploatowane a oczyszczone ścieki nie zawsze spełniają wysokie normy. Ale to nie wszystko.

– Pamiętajmy, że od 2027 roku znacznie obowiązywać nowa, unijna dyrektywa ściekowa, która jeszcze bardziej zaostrzy normy, jakimi muszą odpowiadać ścieki. Nie ma więc na co czekać. Gminy muszą zainwestować w gospodarkę wodno-ściekową – mówi Adam Gawrylik, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Ekologiczne inwestycje nie są jednak ani łatwą ani tanią sprawą. Dlatego pomoże w tym Pomorski Fundusz Rozwoju oraz wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To pożyczka ekologiczna Szlamnik II.

Szlamnik II

W pierwszej edycji programu Szlamnik zainteresowanie pożyczkami było bardzo duże. Z dofinansowania skorzystało 18 gmin i spółek komunalnych. Budżet programu wynosił niecałe 50 mln zł.

– Sukces pierwszej edycji zachęcił nas do kontynuacji programu. Zwiększyliśmy też, do 80 mln pulę dostępnych środków – wyjaśnia Adam Gawrylik.

W drugiej edycji udzielaniem pożyczek będzie zajmował się dalej Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, ale partnerem będzie Pomorski Fundusz Rozwoju.

– Inwestycje związane z ochroną środowiska są nam szczególnie bliskie. Teraz łączymy siły i razem z WFOŚiGW w Gdańsku przygotowaliśmy kompleksową ofertę wsparcia – mówi Jacek Zwolak, prezes Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

Ile można pożyczyć?

Pożyczka ekologiczna

Z pożyczki mogą skorzystać pomorskie gminy, spółki komunalne oraz spółki wodne. Środki mogą być przeznaczone na budowę, rozbudowę albo modernizację oczyszczalni ścieków, budowę lub rozbudowę istniejącej sieci kanalizacyjnej, a także na projekty związane z przeróbką i zagospodarowaniem odpadów ściekowych. Kwota pożyczki to nawet do 25 mln zł, a okres spłaty może wynosić nawet do 15 lat. Co istotne, od jednostek samorządu terytorialnego nie jest wymagany wkład własny.

– Nabór wniosków już ruszył. Zachęcam do kontaktu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nasi specjaliści czekają na was i odpowiedzą na wszystkie pytania – zachęca prezes WFOŚiGW w gdańsku Łukasz Tamkun.

Wszelkie dodatkowe informacje oraz formularze można znaleźć na dedykowanej pożyczce ekologicznej Szlamnik stronie WFOŚiGW.