Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/03/buck-2205580_1920.jpg Ponad 700 mln zł w 20 lat. Tak Pomorski Fundusz Pożyczkowy pomaga przedsiębiorcom regionu

Ponad 700 mln zł w 20 lat. Tak Pomorski Fundusz Pożyczkowy pomaga przedsiębiorcom regionu

Fot. pixabay.com
11.03.2024
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
11.03.2024

Pośredniczy w przekazywaniu środków z Unii Europejskiej małym i średnim przedsiębiorstwom. W ciągu 20 lat działalności Pomorski Fundusz Pożyczkowy udzielił przedsiębiorcom niskooprocentowanych pożyczek o wartości ponad 716 mln Wspartych zostało prawie 8 tys. projektów gospodarczych.

Pomorski Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o. został powołany do życia w 2004 roku z inicjatywy samorządu województwa pomorskiego. Jest spółką z większościowym udziałem jednostek samorządu terytorialnego.

20 lat zmieniamy Pomorze

Rok 2024 to czas wielu rocznic. Świętujemy 25 lat Samorządu Województwa Pomorskiego czy 20-lecie członkostwa w Unii Europejskiej.

– Ale 2024 r. to również 20 rocznica powstania Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. To bardzo ważna instytucja znana wielu przedsiębiorcom. Ta zbieżność, 20 lat członkostwa w UE i 20 lat Funduszu nie jest przypadkowa. Misją funduszu było i jest w dalszym ciągu – ułatwienie przedsiębiorcom dostępu do niskooprocentowanych pożyczek finansowanych ze środków UE – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

O tym, jak ważna to inwestycja najlepiej świadczą dwie liczby.

– Pomorski Fundusz Pożyczkowy przekazał przedsiębiorcom ponad 716 mln zł – podkreśla z duma marszałek Struk.

W ciągu 20 lat wsparcie otrzymało prawie 8 tys. przedsięwzięć.

Wspieramy lokalną przedsiębiorczość

Pomorski Fundusz Pożyczkowy stawia na rozwój konkurencyjności przedsiębiorstw.

– Nasze hasło to wpieranie lokalnej przedsiębiorczości – podkreśla Aneta Grzębska, prezes zarządu Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego.

Pieniądze z PFP firmy inwestują w środki produkcji, rozwijają dzięki nim nowe produkty i usługi oraz zyskują kapitał obrotowy. Działania Funduszu są również dedykowane na konkretne obszary wymagające szczególnych interwencji. To chociażby: branża czasu wolnego, obszary o niskiej aktywności gospodarczej czy podnoszenie kwalifikacji pracowników. Zobaczmy zatem kilka przykładów, jak wsparcie z PFP zmieniło gospodarczy krajobraz Pomorza.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Pomysł na własną działalność gospodarczą to podstawa. Co jednak zrobić, jeśli brak jest funduszy? Tu pomocą była pożyczka na rozpoczęcie własnej działalności. Tylko z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w latach 2013-2023 Fundusz pomógł 441 przedsiębiorcom.

– Profil ich działalność był bardzo szeroki – podkreśla prezes PFP.

Jedną z firm był mobilny salon urody dla psów.

– Udało mi się stworzyć pierwszy na Pomorzu mobilny salon urody dla psów. Pożyczka z PFP pomogła sfinansować największe wyzwanie czyli zaprojektowanie wnętrza samochodu – mówi Agnieszka Choroszman, właścicielka salonu „Czarny Ogon”.

PFP stara się wychodzić naprzeciw potrzebom przedsiębiorców. Tak było też choćby na początku 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia samorząd województwa natychmiast przekazał 30 mln zł. na pożyczki płynnościowe dla pomorskich firm. Podobnie było w 2022 roku, wtedy odczuwaliśmy jeszcze skutki pandemii, dodatkowo rozpoczęła się wojna na Ukrainie. Fundusz pozyskał kolejne środki na pożyczki płynnościowe. Skorzystała z tego choćby firma Dagoma, która z dnia na dzień utraciła nie tylko dostawców, ale również poniosła znaczne koszty związane z podwyżkami cen energii.

– Pożyczka płynnościowa pomogła nam pokryć koszty wynagrodzeń oraz dokonać zakupu surowców na innych rynkach – mówią przedstawiciele firmy.

Rozwój firmy to zawsze koszty, które często przerastają możliwości przedsiębiorcy. Wiedzieli o tym właściciele firmy „Remix” z Niezabyszewa, która produkuje meble na indywidualne zamówienia.

– Dzięki Pożyczce Rozwojowej, kupiliśmy bardzo nowoczesny i specjalistyczny sprzęt dzięki czemu mogliśmy zaoferować klientom zupełnie nową jakość naszych wyrobów – mówią przedstawiciele firmy.

Patrzymy w przyszłość

Zarząd Funduszu nie zamierza jednak poprzestać na tym.

– Przed nami kolejne wyzwanie czyli perspektywa unijna 2021-2027. W niej bardzo ważne jest finansowanie przedsięwzięć związanych ze zmianami klimatu – zapowiada Grzębska.

Chodzi m.in. o finansowanie przedsięwzięć związanych z OZE i gospodarką o obiegu zamkniętym.

– Mieliśmy już w ofercie specjalnie dostosowane do tego produkty. To pożyczka OZE – dodaje.

Od 2019 r. dzięki niej powstało 137 instalacji OZE o łącznej mocy prawie 40 MW. A całkowita wartość wsparcia w ramach Pożyczki OZE to prawie 140 mln zł.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.